Archiwum aktualności
Praca przy organizacji polskiej prezydencji w Radzie UE
29 października o godz. 15.00 w Auli Starej Biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 rozpocznie się spotkanie informacyjne dla osób, które chcą zaangażować się w organizację polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jako oficerowie łącznikowi/akredytacyjni lub koordynatorzy delegacji zagranicznych goszczących w Polsce podczas prezydencji.
W spotkaniu weźmie udział m.in. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W wydarzeniu mogą wziąć udział studenci posiadający dyplom studiów pierwszego stopnia i/lub studiujący na studiach drugiego stopnia. Serdecznie zapraszamy!
V edycja Festiwalu zORIENTowanych
Wydział Orientalistyczny UW serdecznie zaprasza na V edycję Festiwalu zORIENTowanych.
Erasmus Blended Intensive Programme
Wydział Prawa i Administracji UW zaprasza do składania zgłoszeń rekrutacyjnych na mobilność w ramach programu Erasmus Blended Intensive Programme Good Administration, citizens’ rights and the Language of administrative bureaucracy with particular reference to tax administration, organizowanego przez Università degli Studi di Napoli Federico II we współpracy z partnerami europejskimi: Uniwersytetem Warszawskim, Universidade de Lisboa, Universidad de Salamanca, Universidad de Sevilla, Universitat Rovira i Virgili oraz Universitat de Lleida.
Zajęcia będą prowadzone online w dniach 15–17 stycznia 2025 r. (12 h) oraz stacjonarnie w Neapolu w dniach 20–25 stycznia 2025 r. (30 h) i będą prowadzone w języku włoskim i angielskim. Za udział w zajęciach w ramach programu BIP uczestnicy uzyskają 6 punktów ECTS.
Wysokość stypendium przewidziana w ramach programu BIP dla zakwalifikowanych studentów lub doktorantów na pokrycie kosztów związanych z mobilnością fizyczną wynosi 79 euro/dzień za okres planowanych 6 dni pobytu. Dodatkowo przyznany zostanie ryczałt na dni podróży.
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie następujących dokumentów:
1) Dokument potwierdzający poziom biegłości językowej z języka włoskiego na poziomie B1 – warunek niezbędny, brak możliwości kwalifikacji warunkowej;
2) zaświadczenie o średniej ocen z ostatniego ukończonego roku studiów – wydawane przez Dziekanat;
3) kartę przebiegu studiów – generowana z systemu USOSweb;
4) list motywacyjny zawierający uzasadnienie wyboru konkretnych uczelni przyjmujących;
5) życiorys (CV) wraz z najważniejszymi osiągnięciami;
6) w przypadku gdy Kandydat wskazuje osiągnięcia w CV: zaświadczenie, potwierdzenie lub inny dokument o osiągnięciu.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres rekrutacja.erasmus@wpia.uw.edu.pl do dnia 23 października 2024 (środa) do godz. 12.00. W temacie wiadomości proszę wpisać: Imię.Nazwisko – Rekrutacja BIP Neapol 2024/25.
W razie pytań proszę je przesyłać w pierwszej kolejności za pośrednictwem czatu na stronie FB Erasmus WPiA UW.
Klub dla osób neuroróżnorodnych
Czy ważne jest dla Ciebie zdrowie psychiczne?
Czy chciałabyś/łbyś wesprzeć studiujące osoby neuroróżnorodne?
Czy interesujesz się pracą społeczną i projektową?
Jeśli tak to mamy dla Ciebie ciekawą propozycję! Wraz z Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego szukamy chętnych wolontariuszek i wolontariuszy, którzy chcieliby współtworzyć już drugą edycję klubu studenckiego dla osób w spektrum neuroodmienności. Pierwsza była super przygodą, dlatego postanowiliśmy ją kontynuować - dołącz do nas!
To od wolontariuszy i wolontariuszek będzie zależał ostateczny kształt grupy. Będzie to świetna okazja do zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z koordynacją projektów oraz zaangażowania się na rzecz Uniwersytet Warszawski i zdrowia psychicznego osób studiujących.
Nabór trwa do 16 października
Szczegóły: https://wolontariat.uw.edu.pl/offers/neuroroznorodnosc2024/
Stypendium rektora 2024/2025
Uprzejmie informujemy, że właśnie trwa nabór wniosków o stypendium rektora na bieżący rok akademicki. Wnioski składa się w pełni elektronicznie za pomocą serwisu USOSweb (nie ma potrzeby dostarczania wydrukowanego wniosku). Termin na złożenie wniosku upływa 15 października 2024 roku.
Wszystkie pytania w sprawie stypendium rektora należy kierować bezpośrednio do Biura ds. Pomocy Materialnej Uniwersytetu Warszawskiego na adres bpm@uw.edu.pl.
Konkurs dla studentów i doktorantów na wyjazd od Hong Kongu
Szanowni Państwo,
informuję o trwającym konkursie dla studentów i doktorantów UW na wyjazd do Hong Kongu w celu wzięcia udziału w Global Universities Presidents & Leaders Summit. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-3.12.2024 r. Koszty uczestnictwa pokrywają organizator i UW.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie BWZ:
- w języku polskim: http://bwz.uw.edu.pl/2024/10/08/global-universities-presidents-leaders-summit-w-hong-kongu/
- w języku angielskim: http://en.bwz.uw.edu.pl/2024/10/08/global-universities-presidents-leaders-summit-in-hong-kong/
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 października.
Lektoraty Szkoły Języków Wschodnich w semestrze zimowym 24/25
Szkoła Języków Wschodnich Wydziału Orientalistycznego zaprasza na lektoraty w semestrze zimowym 2024/25. Kursy prowadzone po angielsku są stworzone z myślą o studentach obcojęzycznych, jednak mile widziani są również studenci polskojęzyczni, którzy mają ochotę uczyć się obcego języka po angielsku.
Rekomendacje 2024
Wyniki tegorocznego postępowania rekrutacyjnego znajdują się na stronie.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025
W imieniu Kolegium MISH zapraszam serdecznie na inaugurację roku akademickiego 2024/25, która odbędzie się 30 września (poniedziałek) o godz. 10.00 w sali 1.008 (I piętro ul. Dobra 55).
Porządek spotkania:
1) wystąpienie Dyrektora Kolegium,
2) immatrykulacja studentów I roku,
3) wystąpienie przedstawiciela samorządu studenckiego Kolegium,
4) wykład prof. Marty Bucholc pt. Pochwała awanturniczego pragmatyzmu.
Marek Wąsowicz
Dyrektor Kolegium MISH
Rekomendacje 2024
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że wnioski o rekomendacje na studia I i II stopnia są już dostępne w zakładce https://www.mish.uw.edu.pl/rekomendacje
Terminy składania podań o rekomendację:
- na studia I stopnia oraz jednolite do 16. 09. 2024
- na studia II stopnia do 26. 09. 2024
Bardzo proszę o staranne wypełnianie formularzy i przypominam, że dla kierunków, na których obowiązuje limit miejsc wyznaczony przez Wydziały / Jednostki, w wypadku większej niż limit liczby chętnych, będzie przeprowadzany ranking.
dr Anna Rosner
Konkurs częściowe studia w krajach niestowarzyszonych z programem
Biuro Współpracy z Zagranicą (BWZ) zaprasza do udziału w konkursie dot. częściowych studiów Erasmus+ w krajach niestowarzyszonych z Programem. Realizacja wyjazdu - semestr letni 2024/25. Dostępne miejsca:
- Universiteti Europian – Tirana, Albania – 3 stypendia (KA171)
- Univerzitet u Sarajevu – Sarajewo, Bośnia i Hercegowina – 2 stypendia (KA171)
- University of Montenegro – Podgorica, Czarnogóra – 2 stypendia (KA171)
- University of British Columbia- Kanada – 2 stypendia (KA171)
- Universidad Nacional Autonoma, Meksyk – 1 stypendium (KA171) wyłącznie dla doktorantów, studiowanie w języku hiszpańskim
- Ivane Javakhishvili Tbilisi State University - Tbilisi, Gruzja – 3 stypendia (KA131) wyłącznie dla studentów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich
- Universitas Airlangga – Surabaya, Indonezja – 4 stypendia (KA131)
- Korea University – Seul, Korea Płd. – 3 stypendia (KA131)
- National Taiwan University – Taipei, Tajwan – 4 stypendia (KA131)
Ostateczny termin składania podań wyznaczono na 02.08.2024 r
Krótkoterminowe praktyki Erasmus+
Na stronie internetowej Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) http://bwz.uw.edu.pl/praktyki-krotkoterminowe-do-30-dni-erasmus-sierpien-2024-lipiec-2025 zostały opublikowane zasady realizacji krótkoterminowych praktyk Erasmus+ w krajach UE i stowarzyszonych z Programem (sierpień - wrzesień r.a 2023/2024; październik - lipiec r.a 2024/25).
Konkurs obowiązuje dla mobilności zaplanowanych od 01.08.2024 r. do 31.07.2025r. i jest skierowany tylko dla studentów i doktorantów UW.
Najważniejsze zmiany w porównaniu do poprzedniego konkursu:
- Dwie formy realizacji praktyk krótkoterminowych (indywidualne i grupowe);
- Wyższe stypendium 79 euro/dzień przy mobilnościach do 14 dni - pkt. 20.
Pytania dot. krótkoterminowych praktyk prosimy kierować do p. Doroty Wiącek (dwiacek@adm.uw.edu.pl; tel. 22 55 24 068).
Długoterminowe praktyki Erasmus+
Na stronie internetowej Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) http://bwz.uw.edu.pl/dla-studentow-doktorantow-i-przyszlych-absolwentow-praktyki-2024-2025/ zostały opublikowane zasady realizacji długoterminowych praktyk Erasmus+ w krajach UE, stowarzyszonych z Programem oraz niestowarzyszonych z Programem czerwiec - wrzesień R.A 2023/2024; październik- lipiec R.A. 2024/25.
Konkurs obowiązuje dla mobilności zaplanowanych od 13.06.2024 r do 31.07.2025 r.
Najważniejsze zmiany w porównaniu do poprzedniego konkursu:
- Wyższe stypendia
KRAJE UE i STOWARZYSZONE z PROGRAMEM:
a) 820 euro– Austria, Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Włochy;
b) 820 euro- Szwajcaria i Wielka Brytania
b) 750 euro– Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry.
KRAJE NIESTOWARZYSZONE Z PROGRAMEM: W krajach określonych w definicjach pkt. 2 z wyłączeniem Szwajcarii i Wielkiej Brytanii stypendium wynosi 700 euro/miesięcznie. – pkt. 17
- Ryczałt na podróż dla studentów realizujących wymianę w krajach niestowarzyszonych z Programem (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Szwajcarii)- pkt. 20
- Studenci, którzy powtarzają etap studiów lub prowadzone jest w ich sprawie postępowanie wyjaśniające przez komisję dyscyplinarną są nieuprawnieni do otrzymania stypendium Erasmus SMT- pkt. 6.6.
Pytania lub wątpliwości dot. długoterminowych praktyk prosimy kierować do p. Doroty Wiącek (dwiacek@adm.uw.edu.pl; tel. 22 55 24 068).
Czas na rozliczenie etapu 2023/2024
Osoby studiujące w Kolegium MISH mają czas na zgłoszenie bieżącego etapu do rozliczenia za pomocą aplikacji adMISH do 16 września 2024 r.
Rejestracje ISNS
Rejestracja na zajęcia w ISNS na semestr zimowy i całoroczne 2024 odbędzie się:
I tura 14.06.2024, godz. 21:00 do 21.06.2024, godz. 23:59
II tura 27.09.2024, godz. 21:00 do 07.10.2024, godz. 23:59
Rejestracje WNE
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę osoby, które realizują minimum programowe na WNE, o jak najszybsze (w nieprzekraczalnym terminie do poniedziałku 10 czerwca 2024) wskazanie zajęć w których chcielibyście Państwo uczestniczyć w semestrze zimowym 2024/25. Bardzo proszę o przesłanie na adres a.rosner@uw.edu.pl następujących informacji:
- imienia, nazwiska i nr albumu;
- przemyślanej listy wybranych zajęć z konkretnymi grupami.
Ci z Państwa, którzy te informacje nadeślą, dzięki uprzejmości WNE, będą dopisani do wybranych zajęć przez Dziekanat Wydziału. Pozostałe osoby będą zapisywać się w normalnym trybie przez USOS WNE.
Z pozdrowieniami
dr Anna Rosner
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jana Kieniewicza. Żegnamy wybitnego historyka, współtwórcę indywidualnych studiów humanistycznych i społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, wielkiego przyjaciela naszego Kolegium. Będzie nam brakować Jego mądrego spojrzenia, życzliwej rady i niezłomnej wiary w sens interdyscyplinarnej uniwersyteckiej edukacji.
Społeczność MISH
Przypominamy, że 31 mają br. jest dniem wolnym od pracy na uczelni, zatem sekretariat Kolegium MISH jest tego dnia zamknięty.
Porozmawiajmy o rozmowach - spotkanie dla osób kandydujących na studia w Kolegium MISH
Dr Anna Rosner (pełnomocniczka Dyrektora Kolegium MISH ds. kontaktów z wydziałami) oraz mgr Agnieszka Sobótka (sekretarz Komisji Rekrutacyjnej KMISH) i dr Krzysztof Rybak (opiekun studentów MISH) zapraszają na spotkanie poświęcone tegorocznym zasadom rekrutacji na studia I stopnia w Kolegium MISH.
Spotkanie odbędzie się 24 maja w godz. 16.00 - 17.30. Link do spotkania: meet.google.com/nka-obzy-xit
Szczegóły na stronie Porozmawiajmy o rozmowach
Zaproszenie
Wydawnictwo Znak Horyzont oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW zapraszają na spotkanie z Timothym Gartonem Ashem promującym jego nową książkę pt. Homelands. Historia osobista Europy.
Wydarzenie odbędzie się 22 maja 2024 r. o godz. 18.30 w auli im. Jana Baszkiewicza w Gmachu Audytoryjnym Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Studia częściowe w Kazachstanie
Zapraszamy do zapoznania się ogłoszeniami na stronie BWZ dotyczącymi wyjazdu studentów na studia częściowe do Kazachstanu.
Dni dziekańskie
Dni 29 i 30 kwietnia 2024 r. Dyrektor Kolegium MISH ogłasza dniami dziekańskimi.
MOST
Uprzejmie informujemy o rozpoczęciu rekrutacji do Program Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr zimowy i cały rok akademicki 2024/2025.
Rekrutacja do Programu rozpoczęła się 15 kwietnia i potrwa do 15 maja br. Materiały i wskazówki dostępne na stronie Programu MOST: http://most.amu.edu.pl/
Konkurs dla studentów
Biuro Współpracy z Zagranicą ogłosiło konkurs dla studentów i doktorantów na studia częściowe ze stypendium Erasmus KA171/2023 do uczelni z krajów niestowarzyszonych z programem rok akademicki 2024/25.
ZASADY KWALIFIKACJI dostępne są na stronie BWZ
Konkurs dotyczy wyjazdu na semestralne studia w semestrze zimowym 2024/2025 do:
- Universiteti Europian – Tirana, Albania – 2 stypendia (KA171/2023)
- Univerzitet u Sarajevu – Sarajewo, Bośnia i Hercegowina – 2 stypendia (KA171/2023)
- University of Montenegro - Podgorica, Czarnogóra – 2 stypendia (KA171/2023)
- Universidad Nacional Autonoma, Meksyk – 1 stypendium (KA171/2023) wyłącznie dla doktorantów, studia w języku hiszpańskim
Termin przekazania dokumentów o przyznanie stypendium– 26 kwietnia 2024, godzina 16:00.
Sposób przekazania dokumentów: elektronicznie, na adres e-mail Biura Współpracy z Zagranicą UW: erasmusbwz@uw.edu.pl
Osoba kontaktowa: p.Joanna Wiszniewska-Owerko; joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl (tel. + 22 55 24 078).
Rekomendacje 2024
W roku akademickim 2023/24 obowiązują następujące zasady przyznawania rekomendacji do realizacji minimum programowego na kierunkach limitowanych:
- Na kierunku prawo: Osoby studiujące na I roku, które zadeklarowały realizację kierunku prawo powinny w terminie przewidzianym Organizacją Studiów MISH (do końca marca 2024 r.) umieścić w planie rocznym na bieżący rok akademicki (lub – łącznie – w obu planach semestralnych) zajęcia dla I roku uwidocznione w minimum programowym dla kierunku prawo, potwierdzając w ten sposób chęć kontynuowania realizacji kierunku. Wszystkie te osoby dostaną dostęp do rejestracji WPiA (na zajęcia dla II roku) już w I turze rejestracji (w czerwcu), aby mogły na równi ze studentami WPiA wziąć udział w zapisach na zajęcia. Po zakończeniu poprawkowej sesji letniej (16.09. br.) nastąpi weryfikacja zapisów. Osoby, które nie zaliczą zadeklarowanych przedmiotów przewidzianych w minimum kierunku prawo dla I roku zostaną skreślone z list zajęciowych w WPiA.
- Osoby, które będą się ubiegać o rekomendację na kierunkach limitowanych*, będą zobowiązane do wypełnienia odnośnego podania (kwestionariusz online będzie dostępny od 15.07. br. Podania należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 16.09. br.
- Podania o rekomendację na kierunki limitowane studiów II stopnia należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 26.09. br. Podania o rekomendację należy składać wyłącznie w formie elektronicznej (formularz Google będzie dostępny od 20 lipca 2024 r.).
UWAGA:
- Dla studiów I stopnia ( jeśli rekomendacja wymagana jest od II roku studiów) rozpatrywane będą wyłącznie podania osób, które zaliczyły wymagany etap studiów.
- Jeśli ubiegają się Państwo o więcej niż jedną rekomendację prosimy o wypełnienie oddzielnych formularzy dla każdego kierunku.
- W sytuacjach szczególnych podania rozpatrywane będą indywidualnie.
- Zasady oceniania podań o przyznanie rekomendacji: zasady oceniania podań 2024
*Kierunki, na które wymaga jest rekomendacja do realizacji minimum programowego: 1. Wydział Artes Liberales a. Kierunek Artes Liberales (I i II stopień) 2. Wydział Nauk Ekonomicznych a. Wszystkie kierunki (I i II stopień) 3. Wydział Lingwistyki Stosowanej a. ILS – kierunek Lingwistyka Stosowana specjalność przekład i technologie tłumaczeniowe (I i II stopień) - od pierwszego roku. b. Kierunek Rusycystyka (I i II stopień) 4. Wydział Nauk politycznych i Studiów Międzynarodowych a. Wszystkie kierunki (I i II stopień) 5. Wydział Neofilologii a. Wszystkie kierunki (I i II stopień) 6. Wydział Orientalistyczny (od I roku) a. Wszystkie kierunki (I i II stopień) 7. Wydział Polonistyki a. Kierunek Sztuka Pisania (I stopień) (od pierwszego roku) b. IKP – Sztuki społeczne (II stopień) (od pierwszego roku) 8. Wydział Prawa i Administracji a. Kierunek prawo 9. Wydział Socjologii a. Kierunek Socjologia Cyfrowa (II stopień) (od pierwszego roku)
Granty MISH
Szanowni Państwo,
przypominamy, że do 31 marca 2024 roku trwa nabór wniosków w ramach system grantów dla Kolegium MISH. Szczegółowe informacje znaleźć można w Zarządzeniu nr 1/2023 Dyrektora Kolegium MISH z 23 lutego 2023 r. w sprawie utworzenia systemu grantów naukowych dla studentów Kolegium MISH: https://www.mish.uw.edu.pl/pli
Przedłużanie ważności Elektronicznych Legitymacji Studenckich
Osoby studiujące w Kolegium MISH mogą się zgłaszać po przedłużenie ważności ELS od 1.marca br do sekretariatu Kolegium MISH (pok. 1.044 lub 1.042).
Aby wszyscy chętni zdążyli przedłużyć ELS w dniach od 18 do 29 marca sekretariat będzie otwarty od poniedziałku do piątku od 10.00 do 14.00.
Warsztat pracy naukowej w humanistyce i naukach społecznych
Dr Piotr Lewulis uprzejmie informuje, że z przyczyn niezależnych od siebie, musi zmienić termin prowadzenia zajęć dla grupy nr 5. W semestrze letnim 2023/24 zajęcia będą się odbywać w poniedziałki w godz. 9.45-11.15. Osoby, które w związku z tym chciałby zmienić grupę zajęciową, proszone są o kontakt mailowy z mgr Agnieszką Sobótką (ligatura@mish.uw.edu.pl).
Zasady kwalifikacji do stypendium Erasmus
Sekcja Erasmus uprzejmie informuje, że opublikowano już ogólne zasady kwalifikacji studentów i doktorantów do stypendium Erasmus na zagraniczne studia częściowe (SMS) do uczelni z państw członkowskich UE i państw trzecich stowarzyszonych z Programem oraz Wielkiej Brytanii na rok akademicki 2024/25.
http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2024/02/2024SMS_og_zas_kwalifkacji.pdf
Dodatkowy termin podpięć
Od 15 lutego do 11 marca br. osoby studiujące będą miały możliwość samodzielnego podpinania w USOSweb tych przedmiotów, których nie objął mechanizm podpięć przy rejestracji. Uprawnienie dotyczy wyłącznie zajęć oferowanych w semestrze letnim 2023/2024.
Lektoraty Szkoły Języków Wschodnich
Szkoła Języków Wschodnich zaprasza do zapoznania się z ofertą lektoratów na semestr letni 2023/2024 r.
OWI dla MISH
Szkolenie Ochrona Własności Intelektualnej dla Kolegium MISH (obowiązkowe dla osób na I roku studiów I stopnia i jednolitych) zostanie przeprowadzone online w terminach:
I termin 7 marca br. (czwartek) godz. 16.30
II termin 15 marca br. (piątek) godz. 16.30
Rejestracja na przedmioty Wydziału Historii dla kierunku Historia oraz Historia i kultura Żydów
W dniu 16 stycznia (wtorek) rozpoczną się zapisy na przedmioty WH, potrwają do 5 marca 2024 r. (wtorek) do godz. 23.59.
Ogłoszenie z harmonogramem na stronie WH:
https://historia.uw.edu.pl/rejestracja-na-zajecia-semestr-letni-2023/
Stypendium na Start
Rozpoczęła się II. edycja programu Stypendia na Start skierowanego do osób, które w roku akademickim 2023/2024 rozpoczęły kształcenie na studiach I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich.
„Stypendium na Start dla Olimpijczyków” – przeznaczone jest dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich będących laureatami olimpiad przedmiotowych, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyskali maksymalną liczbę punktów na podstawie posiadanego tytułu laureata olimpiady przedmiotowej.
„Stypendium na Start dla Sportowców” – przeznaczone jest dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, będących wybitnymi sportowcami. Uprawnionym do uzyskania stypendium jest osoba, która zajęła punktowane miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy lub Mistrzostw Polski (jednak nie dalsze niż 10.), a także w przypadku studentów – mających prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegają się o „Stypendium na Start”.
Wnioski o przyznanie stypendium można składać do 31 stycznia. Szczegółowe informacje na temat tego, jak złożyć wniosek oraz wiele innych przydatnych informacji (w tym wzór wniosku) znajdą Państwo na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z BPM.
Słowo Roku 2023
Uniwersytet Warszawski zaprasza do udziału w plebiscycie na najważniejsze słowo ostatnich dwunastu miesięcy.
O wynikach głosowania zadecydują internauci oraz kapituła językoznawców.
Głos w plebiscycie Słowo Roku 2023 można oddać do końca grudnia poprzez formularz na stronie sloworoku.uw.edu.pl.
Wyniki plebiscytu i werdykt kapituły zostaną ogłoszone podczas briefingu prasowego, który odbędzie się 4 stycznia.
Więcej informacji znajduje się w komunikacie na stronie UW: https://www.uw.edu.pl/slowo-roku-2023/
Rejestracja na zajęcia w ISNS
Uprzejmie informujemy, że rejestracja na zajęcia w semestrze letnim 2023/2024 w ISNS odbędzie się w terminie:
I tura: 18.12.23, godz. 21.00 - 24.12.23, godz. 23.59
II tura: 19.02.24, godz. 21.00 - 25.02.24, godz,. 23.59
Zajęcia na WNE
Szanowni Państwo,
Uprzejmie proszę te osoby, które realizują minimum programowe na WNE o jak najszybsze (do poniedziałku 11 XII do godz. 9.00) wskazanie zajęć w których chcielibyście Państwo uczestniczyć w semestrze letnim 2023/24. Bardzo proszę o przesłanie na adres a.rosner@uw.edu.pl przemyślanej listy zajęć z konkretnymi grupami.
dr Anna Rosner
Harmonogram rejestracji na przedmioty formacyjne w semestrze letnim 2023/24
Przedmioty formacyjne obowiązkowe w semestrze letnim 2023/24 dla studentów I roku I stopnia (oraz magisterskich) w Kolegium MISH:
- Warsztat pracy naukowej w humanistyce i naukach społecznych
- rejestracja od 30.11.2023 r. - 30.01.2024 r. od razu do grup
- Społeczeństwo demokratyczne i aktywność obywatelska
- I tura 01-07.12.2023 r. – rejestracja na przedmiot
- II tura 11-14.12.2023 r. – rejestracja do grup
Rozliczanie grantów MISH
Najnowsza instrukcja dotycząca rozliczania minigrantów i mikrograntów MISH: Rozliczanie grantów MISH
Porozmawiajmy o podpięciach
Agnieszka Sobótka i Krzysztof Rybak zapraszają osoby studiujące w Kolegium MISH do udziału w szkoleniu pt. "Porozmawiajmy o podpięciach" w czasie którego będzie można poszerzyć i odświeżyć wiedzę na temat zasad podpinania przedmiotów w oparciu o indywidualne plany studiów.
Szkolenie będzie prowadzone zdalnie 24.11.2023 r. od godz. 18.00 https://fb.me/e/4YcEhZcXA
ABC podpięć 2024/2025
Szanowni Państwo,
oddajemy do Państwa dyspozycji zaktualizowany poradnik dotyczący podpięć w Kolegium MISH.
MOST
Rekrutacja do Programu MOST na semestr letni w roku akademickim 2023/2024 rozpoczęła się 31 października 2023 r. i potrwa do 30 listopada 2023 r.
Materiały i wskazówki dostępne na stronie Programu MOST: http://most.amu.edu.pl/
Granty MISH
Dyrekcja Kolegium MISH informuje o przedłużeniu terminu składania wniosków w ramach systemu grantów naukowych dla studentów Kolegium MISH. Termin składania wniosków został przedłużony do dnia 19 listopada 2023 roku.
Zarządzenie nr 1/2023 Dyrektora Kolegium MISH z 23 lutego 2023 r. w sprawie utworzenia systemu grantów naukowych dla studentów Kolegium MISH zawierające wytyczne dotyczące składania wniosku oraz zasady rozliczania znajduje się na stronie Kolegium w tym linku: https://www.mish.uw.
Komunikat
Szanowni Państwo,
W związku z pytaniami tyczącymi minimum programowego realizowanego przez studentki i studentów MISH na kierunku prawo (WPiA) uprzejmie przypominam, że zgodnie z informacją, jaką podaliśmy Państwu 22 06 br., konieczne jest przestrzeganie zasad minimum i zwrócenie szczególnej uwagi zawarty w nim plan studiów i kolejność realizowania poszczególnych przedmiotów. Udział w niektórych zajęciach warunkowany jest wcześniej nabytymi umiejętnościami, stąd konieczność zaliczania ich we wskazanej kolejności. Uwidocznione w zapisach minimum zasady dotyczą m. in. zajęć z postępowania administracyjnego, cywilnego, karnego, które można realizować dopiero po ukończeniu całego kursu z prawa materialnego (postępowanie administracyjne i karne od III roku, postępowanie cywilne od IV roku). Jednocześnie, odpowiadając na Państwa pytania, przypominam, że studentki i studenci MISH wybierają od III roku co najmniej dwa bloki specjalizacyjne i na IV roku co najmniej jedno proseminarium. Wybory te zależą od Państwa decyzji, skonsultowanej z Tutorem. Zapisy zawarte w minimum stanowią o konieczności zrealizowania wskazanych przedmiotów, ale nie ograniczają możliwości realizacji większej ich liczby. Dlatego można zapisać się np. na więcej niż jedno proseminarium, żeby poszerzać swoja wiedzę, a także mieć pewność co do wyboru seminarium magisterskiego na V roku.
dr Anna Rosner
Zaproszenie
Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego oraz Wydawnictwa UW zapraszają na promocję książki
Tadeusz Mazowiecki. Pisma i Dokumenty. Premier 1989-1990
9 listopada 2023 r. (czwartek) godz. 17:00
Aula dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie („Stary BUW”), Krakowskie Przedmieście 26/28
W programie:
I. Prezentacja książki
Prof. dr hab. Jacek Wojnicki, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW
Beata Jankowiak-Konik, dyrektor Wydawnictw UW
Wojciech Mazowiecki, redaktor
II. Dyskusja panelowa: Polska racja stanu 1989-2023
Dr Anna Materska-Sosnowska, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW
Prof. dr hab. Andrzej Friszke, Instytut Studiów Politycznych PAN
Prof. dr hab. Klaus Bachmann, Uniwersytet SWPS
Moderator: prof. UW dr hab. Mirosław Wyrzykowski, Przewodniczący Rady Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego UW
Umowy bilateralne
Biuro Współpracy z Zagraniczą zaprasza do zapoznania się z ofertą wyjazdów studentów w ramach umów bilateralnych do:
- Gruzji –Tbilisi State University
- Kazachstanu -L. N. Gumilyov Eurasian National University.
Organizacja pracy sekretariatu Kolegium MISH w dniach 30 października - 3 listopada 2023 r.
Sekretariat Kolegium MISH będzie przyjmował gości w następujących terminach:
30.10 godz. 10:00-14.00
31.10 godz. 10:00-14.00 (to ostatni dzień ważności ELS)
1.11 nieczynne
2.11 nieczynne
3. 11 nieczynne
Zgodnie z zarządzeniem Rektora UW nr 130 z dn. 14.11 2022 r. 2 i 3 listopada są dniami wolnymi od pracy dla administracji uczelni. Niektóre jednostki dydaktyczne ogłaszają w tym czasie godziny dziekańskie, ale inne będą prowadzić zajęcia. Osoby studiujące w Kolegium MISH proszone są o sprawdzenie, czy zajęcia, na które Państwo uczęszczają, będą się wtedy odbywać zgodnie z planem.
Program dla młodych badaczek i dydaktyczek
Zapraszamy do udziału w II edycji konkursu do Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek. Celem programu jest zapobieganie zjawisku utraty zaangażowania kobiet w toku rozwoju kariery naukowej. Uczestniczki programu będą mogły skorzystać m.in. z pomocy mentora, coacha, wziąć udział w dedykowanych szkoleniach. W programie przewidziano również stypendium.
W programie mogą wziąć udział badaczki zatrudnione na umowę o pracę w Uniwersytecie Warszawskim, które uzyskały stopień doktora nie wcześniej niż 7 lat przed ogłoszeniem konkursu (z pewnymi wyjątkami).
Szczegółowe zasady naboru uczestniczek i warunków udziału w programie oraz wzory dokumentów dostępne są pod linkiem:
https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/iv-5-2/konkurs2/
Wnioski aplikacyjne można składać do 7 listopada 2023 r.
Stypendia 2023/2024
Szanowni Państwo,
początek roku akademickiego wiąże się z wnioskowaniem o różnego typu świadczenia, w tym: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora oraz stypendium ministra. Poniżej znajdą Państwo informacje na temat terminów składania wniosków oraz linki do przydatnych informacji:
- Stypendium socjalne
Aby nie stracić prawa do stypendium socjalnego za październik, należy złożyć wniosek do 18 października.
Więcej informacji: https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-stypendium-socjalnym-rok-akademicki-2023-2024/
- Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Aby nie stracić prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych za październik, należy złożyć wniosek do 20 października.
Więcej informacji: https://bon.uw.edu.pl/stypendium-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-w-roku-akademickim-2023-2024/
- Stypendium rektora
Wnioski o stypendium rektora można składać jedynie do 16 października. Jest to termin nieprzekraczalny!
Więcej informacji: https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-wnioskowaniu-o-stypendium-rektora-rok-akademicki-2023-2024/
- Stypendium ministra
Zgłoszenia ws. założenia konta w systemie OSF w celu złożenia wniosku o stypendium ministra można przesyłać na adres: bpm@uw.edu.pldo 16 października.
Więcej informacji: https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-stypendium-ministra-rok-akademicki-2023-2024/
Przez cały rok akademicki mogą Państwo również składać wnioski o zapomogę (więcej infromacji: https://bpm.uw.edu.pl/zapomogi/).
Komunikat Rektora ze szczegółowymi terminami składania wniosków znajdą Państwo na stronie: https://bpm.uw.edu.pl/komunikat-rektora-w-sprawie-terminow-oraz-formy-ubiegania-sie-o-swiadczenia-pomocy-materialnej-w-roku-akademickim-2023-2024-dla-studentow/.
Rekomendacje 2023/24
Lista osób, które otrzymały rekomendacje na aktualny rok akademicki, jest już dostępna pod adresem:
Stypendia Erasmus
Właśnie został ogłoszony konkurs dotyczący wyjazdów na semestralne studia ze stypendium Erasmus w semestrze letnim 2023/2024 dla studentów i doktorantów UW do Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Indonezji, Izraela, Korei Płd. i Tajwanu.
Szczegóły na stronie: http://bwz.uw.edu.pl/erasmus-kraje-partnerskie/
Termin przekazania dokumentów o przyznanie stypendium – 16 października 2023, godz. 16:00.
Sposób przekazania dokumentów: elektronicznie, na adres e-mail Biura Współpracy z Zagranicą UW: erasmusbwz@uw.edu.pl.
Kultura wizualna
Osoby studiujące na studiach II stopnia w Kolegium MISH mogą już wziąć udział w rekrutacji na specjalizację "Kultura wizualna" prowadzoną na kulturoznawczych studiach magisterskich w Instytucie Kultury Polskiej UW.
Informacje na temat programu i rekrutacji można znaleźć pod tym adresem: https://ikp.uw.edu.pl/.../specjalizacja-kultura-wizualna/.
Pytania można kierować na adres: specjalizacjawizualna@gmail.com lub bezpośrednio do dr Magdy Szcześniak na adres: magda.szczesniak@uw.edu.pl.
Inauguracja roku akademickiego 2023/2024
Kolegium MISH serdecznie zaprasza do udziału w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024, która odbędzie się w dniu 28 września br. o godzinie 10.00 w sali 2.118 (II piętro, ul. Dobra 55).
Porządek spotkania:
1) wystąpienie Dyrektora Kolegium,
2) immatrykulacja studentów I roku,
3) wystąpienie przedstawiciela samorządu studenckiego Kolegium,
4) wykład dr Adama Ploszki „Prawa człowieka – piękna pieśń przeszłości?”
Bezpośrednio po części oficjalnej dr Paweł Poławski, prof. ucz. (zastępca Dyrektora ds. studenckich), mgr Krzysztof Rybak (opiekun studentów I roku) oraz mgr Agnieszka Sobótka (opiekunka administracyjna studentów I roku) poprowadzą szkolenie „Pierwsze kroki w MISH”.
Szczegółowy plan dni adaptacyjnych: https://www.mish.uw.edu.pl/dni-adaptacyjne
Rozliczenie etapu w roku akademickim 2022/23
Osoby studiujące w Kolegium MISH powinny zgłosić etap do rozliczenia do 17 września br.
Rekomendacje 2023
Wnioski o rekomendacje na studia I i II stopnia są już dostępne w zakładce.
Terminy składania podań o rekomendację zostały wydłużone:
na studia I stopnia oraz jednolite do 22. 09.
na studia II stopnia do 28. 09.
Rejestracja na zajęcia WPIA
Szanowni Państwo,
władze Wydziału Prawa i Administracji zwróciły uwagę na fakt, iż studentki i studenci Kolegium MISH nie zawsze przestrzegają zasad rejestracji obowiązujących w jednostce, w tym w szczególności zasady kolejności realizowania przedmiotów uwidocznionej w planie studiów zawartym w minimum programowym kierunku prawo. W związku z tym uprzejmie przypominam, że osoby realizujące wszystkie minima programowe zobligowane są do przestrzegania zasad rejestracji na zajęcia obowiązujących w danej jednostce dydaktycznej oraz zasad zaliczania przedmiotu podanych w sylabusie zamieszczonym w systemie USOS (por. Organizacja studiów w Kolegium MISH § 10. 2)
W związku z tym uprzejmie proszę o dokładne zapoznanie się z obowiązującymi zasadami minimum kierunku Prawo i zwrócenie szczególnej uwagi zawarty w nim plan studiów i kolejność realizowania poszczególnych przedmiotów. Udział w niektórych zajęciach warunkowany jest wcześniej nabytymi umiejętnościami, stąd konieczność realizowania ich we wskazanej kolejności.
Zgodnie z tymi zasadami otrzymaliśmy informację, ze rejestracje WPiA na przedmioty na rok akademicki 2023/24, które zostały dokonane niezgodnie ze wskazanym w minimum planem studiów, będą anulowane.
dr Anna Rosner
Rejestracja na zajęcia w semestrze zimowym 2023/2024 ISNS
I tura rejestracji na zajęcia w semestrze zimowym (oraz całoroczne) 2023/2024 rozpocznie się 16.06. 2023 r. i potrwa do 30.06. 2023 r., wyjątkiem jest rejestracja na seminaria licencjackie, która rozpocznie się 26.06. i zakończy 07.07.
Dyżur dr Szewczyk 30 maja 2023
Szanowni Państwo,
Z powodu pilnej wizyty lekarskiej dr Szewczyk wyjątkowo przenosi dzisiejszy (30.05) dyżur na środę, 31 maja, w godzinach 12-13. Link do spotkania online pozostaje bez zmian.
Ankieta
Komisja Dydaktyki i Jakości Kształcenia Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zwraca się do wszystkich osób studiujących z prośbą o wypełnienie ankiety służącej ocenie:
- Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS);
- Platformy Kampus;
- Rejestracji Żetonowej;
- Archiwum Prac Dyplomowych (APD).
Państwa odpowiedzi pomogą stworzyć serię poradników, które ułatwią studiowanie na Uniwersytecie Warszawskim. Formularz będzie otwarty do 31 maja 2023 roku, do godziny 23:59.
Link do ankiety - https://forms.gle/
Rejestracje na zajęcia WNE
Wszystkie osoby realizujące minimum programowe na kierunku Ekonomia (WNE), lub realizujące tam pojedyncze zajęcia, proszone są o przesłanie informacji, w jakich zajęciach chciałby uczestniczyć w semestrze zimowym 2023/24 na Wydziale Nauk Ekonomicznych.
Wiadomość należy przesłać na adres dr. Anny Rosner (a.rosner@uw.edu.pl) do 7 czerwca br.
Mail powinien zawierać następujące dane:
1.imię nazwisko,
2. nr albumu,
3. listę zajęć, na które chcą Państwo uczęszczać - ze wskazaniem konkretnej grupy
Lista ta zostanie przekazana do Dziekanatu WNE i na jej podstawie zostaną Państwo dopisani do grup w USOS.
Debata jubileuszowa „Ile indywidualizmu w studiach indywidualnych - Kolegium MISH przed wyzwaniami trzeciej dekady XXI wieku”
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na debatę „Ile indywidualizmu w studiach indywidualnych - Kolegium MISH przed wyzwaniami trzeciej dekady XXI wieku”, którą nasze Kolegium organizuje 12 maja br.
Rekomendacje WPIA 2023
W roku akademickim 2022/23 obowiązują następujące zasady przyznawania rekomendacji do realizacji minimum programowego na kierunku prawo:
- Osoby studiujące na I roku, które zadeklarowały realizację kierunku prawo, powinny w terminie przewidzianym Organizacją Studiów MISH (do końca marca 2023 r.) umieścić w planie rocznym na bieżący rok akademicki (lub – łącznie – w obu planach semestralnych) zajęcia dla I roku uwidocznione w minimum programowym dla kierunku prawo*, potwierdzając w ten sposób chęć kontynuowania realizacji kierunku. Wszystkie te osoby dostaną dostęp do rejestracji WPiA (na zajęcia dla II roku) już w I turze rejestracji (w czerwcu), aby mogły na równi ze studentami WPiA wziąć udział w zapisach na zajęcia. Po zakończeniu poprawkowej sesji letniej (11.09. br.) nastąpi weryfikacja zapisów. Studenci i studentki, którzy nie zaliczą zadeklarowanych przedmiotów przewidzianych w minimum kierunku prawo dla I roku zostaną skreśleni z list zajęciowych w WPiA.
- Studenci lat wyższych (II – III), którzy chcieliby ubiegać się o otrzymanie rekomendacji na kierunku prawo proszeni są o złożenie odnośnych podań (formularz Google będzie dostępny 15 września 2023 r.)
* W planie rocznym muszą być uwzględnione co najmniej następujące przedmioty: wstęp do prawoznawstwa, logika prawnicza (lub jej ekwiwalenty), prawo rzymskie i tradycja romanistyczna, ewolucja ustrojów państwowych i instytucji prawnych.
Praktyki Erasmus+
Na stronie Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) zostały opublikowane zasady długoterminowych praktyk Erasmus+ (SMT, STA), trwających powyżej 2 miesięcy:
http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2023/02/AAA_2022_SMT_SMTA_ZASADY-kwalifikacji.pdf
Opublikowane zasady będą obowiązywać dla wyjazdów realizowanych aż do 31.07.2024 r.
Drugi rok z rzędu praktyki długoterminowe można realizować również poza Europą, w krajach całego świata.
Pytania dot. praktyk można kierować do p. Doroty Wiącek erasmusbwz@uw.edu.pl tel. 55 24 068
Dodatkowa tura podpięć
Decyzją Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Sławomira Żółtka, prof. UW, w terminie od 10 lutego do 7 marca 2023 r. osoby studiujące będą miały możliwość podpinania w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023. Dotyczy to wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.
Ochrona własności intelektualnej
Szkolenie OWI dla osób studiujących w Kolegium MISH w bieżącym roku zostanie przeprowadzone online dwukrotnie w dniach: 6 marca (poniedziałek) godz. 16.30 - 19.45 oraz 17 marca (piątek) godz. 16.30 - 19.45.
Rejestracja na OWI rozpocznie się 6 lutego br. Grupa zajęciowa jest wspólna dla obu szkoleń. https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&prz_kod=4012-OWI
Przypominamy, że przedmiot jest obowiązkowy dla studentów I roku studiów I stopnia oraz jednolitych!
Przeprowadzka
W dniach 13-19 lutego br. Kolegium MISH będzie się przeprowadzać do nowej siedziby. W tych dniach sekretariat Kolegium nie będzie przyjmował interesantów.
Ogólne zasady kwalifikacji studentów i doktorantów do stypendium Erasmus na zagraniczne studia częściowe (SMS) do uczelni krajów członkowskich UE i stowarzyszonych z programem oraz Wielkiej Brytanii rok akademicki 2023/2024.
Na stronie Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) zostały opublikowane „Ogólne zasady kwalifikacji studentów i doktorantów do stypendium Erasmus na zagraniczne studia częściowe (SMS) do uczelni krajów członkowskich UE i stowarzyszonych z programem oraz Wielkiej Brytanii rok akademicki 2023/2024” link.
Najważniejsze zmiany w porównaniu do zeszłego roku:
1. Miesięczna wysokość stypendium:
a.670 euro– Austria, Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Niemcy, Niderlandy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Włochy;
b.670 euro– Wielka Brytania;
c.600 euro– Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry.
2. Do grupy studentów z mniejszymi szansami dodano studentów posiadających status uchodźcy.
3. Sugerowane pierwszeństwo dla osób, które jadą pierwszy raz oraz studentów z mniejszymi szansami.
4. Studenci nie będą uprawnieni do stypendium, jeśli w momencie podpisywania umowy prowadzone jest w ich sprawie postępowanie wyjaśniające przez komisję dyscyplinarną lub posiadają warunek z więcej niż jednego przedmiotu.
5. Brak zapisu o zwolnieniach z czesnego studentów studiów niestacjonarnych (pełna informacja dot. zwolnień była opisana w korespondencji seryjnej BWZ nr 3 z 20.01.2023 r.)
Pytania dot. częściowych studiów (SMS) w 2023/24 prosimy kierować do p. Ewy Makal-O'Hara (erasmusbwz@uw.edu.pl; tel.55 24 232, 22 55 24 079).
Dni Mobilności
Erasmus Student Network UW (ESN) wraz z Biurem Współpracy z Zagranicą (BWZ) serdecznie zaprasza studentów i doktorantów na Dni mobilności, które odbędą się od 24 do 26 stycznia br.
Indywidualne konsultacje z BWZ i ESN na stoisku w holu BUW 24-25 stycznia w godz. 12-17.
Spotkanie online 26 stycznia godz. 19.00
Stypendium na Start
Od roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytet Warszawski oferuje studentom Stypendium na Start w ramach Rektorskiego Funduszu Stypendialnego. Jest on skierowany do najzdolniejszych studentów i doktorantów, którzy zostali przyjęci w danym roku akademickim na studia lub do szkoły doktorskiej.
Program przewiduje trzy typy stypendiów:
1) „Stypendium na Start dla Olimpijczyków” – przeznaczone dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich będących laureatami olimpiad przedmiotowych, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyskali maksymalną liczbę punktów na podstawie posiadanego tytułu laureata olimpiady przedmiotowej.
2) „Stypendium na Start dla Sportowców” – przeznaczone dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, będących wybitnymi sportowcami posiadającymi status medalisty Mistrzostw Polski lub finalisty Olimpiad, Mistrzostw Świata lub Europy, a także w przypadku studentów – mających prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegają się o „Stypendium na Start”.
3) „Stypendium na Start dla Doktorantów” – przeznaczone dla doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, którzy osiągnęli w postępowaniu rekrutacyjnym wynik punktowy znajdujący się w 20% najwyższych wyników w danej dyscyplinie lub w ramach programu kształcenia w danej szkole doktorskiej.
Szczegóły na stronie: https://bpm.uw.edu.pl/stypendium-na-start-rektorski-fundusz-stypendialny/
Wymiana z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego
Wymiana z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego (Buchmann School of Law, https://en-law.tau.ac.il)
Serdecznie zapraszamy do udziału w rekrutacji na semestralną wymianę z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Telawiwskiego w roku akademickim 2023/24 wszystkich studentów i studentki kierunku prawo (w tym w ramach Kolegium MISH), którzy ukończyli przynajmniej 3. semestr studiów. Stypendium obejmuje zwolnienie z czesnego w tej prestiżowej uczelni (koszty pobytu i podróży uczestnicy pokrywają sami).
Wymagane dokumenty:
- list motywacyjny wraz z planem pobytu (do 3000 znaków);
- CV naukowe /uniwersyteckie wraz z własnoręcznie podpisaną zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji;
- zaświadczenie o średniej z zaliczonych dotychczas przedmiotów (doliczana do oceny dossier);
- zaświadczenie o znajomości języka ang. na poziomie przynajmniej B2 (sugerowane zaświadczenie o poziomie C1).
Dodatkowo można przedstawić inne dokumenty potwierdzające wyjątkowość Kandydata/Kandydatki
Dossier w postaci plików pdf (których nazwa powinna składać z nazwiska Kandydata/ki oraz liczebnika i skrótowego określenia treści – list motywacyjny: Ygrekowska01LM; CV– Ygrekowska02CV; średnia Ygrekowska03Oceny; język: Ygrekowska03Eng; inne: Ygrekowska04Inne) prosimy wysyłać emailem na adres kuba@adm.uw.edu.pl do godz. 24.00, dnia 6.02.2023.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela dr hab Jakub Urbanik, prof. ucz, kuba@adm.uw.edu.pl (albo w czasie dyżuru na platformie zoom, na który należy umówić się mailowo).
Interdisciplinary Studies on Social Change Mediterranean and Other Eurpean Borderlands
Szanowni Państwo,
Wydział Artes Liberales zaprasza studentki i studentów MISH w semestrze letnim 2022/23 do udziału w zajęciach na nowym kierunku ISSC (Interdisciplinary Studies on Social Change Mediterranean and Other Eurpean Borderlands) . Są to studia II stopnia, prowadzone w języku angielskim. Celem programu ISSC jest zaoferowanie studentom wszechstronnego programu studiowania "zmiany społecznej" we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza, takiego jak Polska, północna część Morza Śródziemnego i Bałkany.
Informacje szczegółowe:
Ramy programowe – Interdyscyplinarne badania nad zmianą społeczną (uw.edu.pl)
Zainteresowane osoby winny kontaktować się z p. Romanem Brzezińskim
r.brzezinski@al.uw.edu.pl tel. (+48) 781 705 705
Życzenia Świąteczne i Noworoczne
Drodzy Państwo,
Studentkom i Studentom Kolegium MISH, wszystkim naszym Współpracownikom i Przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia Świąteczne i Noworoczne. Dzielmy się życzliwością, pomagajmy potrzebującym, wierząc że kolejny rok będzie dużo lepszy.
Dyrekcja Kolegium MISH
22 grudzień 2022 r.
Rejestracja na zajęcia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych
Rejestracja na zajęcia w semestrze letnim 2022/2023 odbędzie się w turach:
I tura 12.12.2022 godzina 21.00 do 23.12.2022 godzina 23.59
II tura 20.02.2023 godzina 21.00 do 28.02.2023 godzina 23.59
Rejestracje na zajęcia na Wydziale Nauk Ekonomicznych
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę wszystkie osoby realizujące minimum programowe na kierunku Ekonomia, lub realizujące tam pojedyncze zajęcia, o informację, w jakich zajęciach chciałby uczestniczyć w semestrze letnim 2022/23 na Wydziale Nauk Ekonomicznych. W mailu proszę podać: imię nazwisko, nr albumu, zajęcia i konkretną grupę, do której chcą Państwo uczęszczać. Bardzo proszę o nadesłanie tych informacji na mój adres mail (a.rosner@uw.edu.pl) do dn. 9 12 br. Lista ta zostanie przekazana do Dziekanatu WNE i na jej podstawie zostaną Państwo dopisani do grup w USOS.
Z pozdrowieniami Anna Rosner
Indywidualne plany studiów
Termin na złożenie planu na semestr zimowy 2022/23 został przedłużony do 5. grudnia br.
Przedłużanie ważności ELS
Osoby, które chciałby uzyskać przedłużenie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej zapraszamy do sekretariatu Kolegium w dniach 24-28 października w godz. 10.00 - 14.00.
Jednocześnie przypominamy, że 31.10.2022 r. jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników administracyjnych uczelni.
Komunikat Biura ds. Pomocy Materialnej
Uniwersytet jest miejscem, w którym znajdą Państwo wsparcie nie tylko w rozwoju naukowym, ale również w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Do najpopularniejszych stypendiów dla studentów należą: stypendium socjalne i zapomoga oraz stypendium rektora. W przypadku studentów, którzy posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dostępne jest również stypendium dla osób niepełnosprawnych. Staramy się, aby ubieganie
się o każde z tych stypendiów było jak najprostsze. Cała procedura odbywa się online, za pośrednictwem USOSweb (po zalogowaniu się do USOSweb centralnego należy wybrać: dla wszystkich, następnie wnioski).
Stypendium socjalne - dedykowane jest osobom, których dochód nie przekracza 1050 zł na osobę w rodzinie. Stypendium wypłacane jest przez 10 miesięcy. Aby zachować prawo do stypendium za dany miesiąc należy złożyć wniosek do 18. dnia każdego miesiąca (np. żeby móc otrzymać stypendium za październik należy więc złożyć wniosek do 18 października). Wnioski rozpatrywane są przez Biuro ds. Pomocy Materialnej/koordynatora
ds. stypendialnych 1 . Więcej informacji: https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-
o-stypendium-socjalnym-rok-akademicki-2022-2023/.
Zapomoga - jest jednorazowym świadczeniem skierowanym do osób, które przejściowo znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. W ciągu roku akademickiego student może otrzymać 2 zapomogi (zapomogi wypłacane są jednorazowo i są bezzwrotne). Każda z nich musi dotyczyć innego zdarzenia, np. zapomoga nr 1: utrata dochodu z powodu klęski żywiołowej, zapomoga nr 2: konieczność poniesienia kosztów leczenia. Wnioski rozpatrywane są przez komisję ds. zapomóg (zapomogi@samorzad.uw.edu.pl), można je składać przez cały rok. Więcej informacji: https://bpm.uw.edu.pl/zapomogi/.
Stypendium rektora - skierowane do osób, które wyróżniają się pod względem naukowym, sportowym lub artystycznym. W tym roku akademickim wniosek o stypendium rektora należy złożyć do 17 października. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpoznania. Od tego roku akademickiego studenci UW, którzy zmienili kierunek względem ubiegłego roku nie muszą dołączać do wniosku zaświadczenia o średniej. Więcej informacji:
https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-wnioskowaniu-o-stypendium-rektora-
rok-akademicki-2022-2023/.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych - świadczenie dedykowane osobom, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wysokość stypendium uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności. Więcej informacji: https://bon.uw.edu.pl/dla-studentow/stypendium-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/23 oraz dni adaptacyjne
Kolegium MISH serdecznie zaprasza na inaugurację roku akademickiego 2022/23, która odbędzie się 30 września (piątek) w godz. 10.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.
Porządek spotkania:
1) wystąpienie Dyrektora Kolegium,
2) immatrykulacja studentów I roku,
3) wystąpienie przedstawiciela samorządu studenckiego Kolegium,
4) wykład dr hab. Adama Gendźwiłła „Po co współczesnym państwom samorząd terytorialny?”
Bezpośrednio po części oficjalnej dr Paweł Poławski, prof. ucz. (zastępca Dyrektora ds. studenckich), dr hab. Zuzanna Benincasa (opiekunka studentów I roku) oraz mgr Agnieszka Sobótka (opiekunka administracyjna studentów I roku) poprowadzą szkolenie „Pierwsze kroki w MISH”
Szczegółowy plan dni adaptacyjnych: https://www.mish.uw.edu.pl/dni-adaptacyjne
Rozliczenie etapu
Termin na zgłoszenie etapu do rozliczenia został przedłużony dla wszystkich osób studiujących w Kolegium MISH do 19 września 2022 r.
Rekomendacje na kierunku prawo
Uprzejmie informujemy, że zamieszczona została lista osób, które uzyskały prawo do realizacji minimum programowego na kierunku Prawo na WPiA UW od roku akademickiego 2022/23:
https://www.mish.uw.edu.pl/rekomendacje
Rekomendacje - formularze
Szanowni Państwo,
uprzejmie przypominamy o terminach składania podań o rekomendacje do realizacji minimów programowych na kierunki limitowane.
Kierunek prawo:
w bieżącym roku akademickim zostały zmienione zasady przyznawania rekomendacji do realizacji minimum programowego na kierunku prawo.
1. Studenci, którzy w r. ak. 2021/22 realizowali zajęcia na I roku kierunku Prawo nie składają podań o rekomendację na tym kierunku.
2. Studenci lat wyższych (II – III), którzy chcieliby ubiegać się o otrzymanie rekomendacji na kierunku prawo proszeni są o złożenie odnośnych podań (formularz Google będzie dostępny od 1 do 15 lipca 2022 r.)
Inne kierunki limitowane*:
I stopnia - należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 19 września 2022 r., z wyjątkiem kierunku Filologia Angielska (Wydział Neofilologii), gdzie ze względu na kalendarz zapisów na zajęcia termin składania podań upływa 12 września 2021r. W wypadku tych podań wymagane jest rozliczenie roku (kierunek Filologia Angielska i kierunek Lingwistyka Stosowana - specjalność Przekład i Technologie Tłumaczeniowe mają oddzielne formularze).
II stopnia - należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 26 września 2021 Podania o rekomendację należy składać wyłącznie w formie elektronicznej (formularz Google będzie dostępny od 1 lipca 2022 r.).
*Jeśli ubiegają się Państwo o więcej niż jedną rekomendację prosimy o wypełnienie oddzielnych formularzy dla każdego kierunku.
Pytania w sprawie rekomendacji proszę kierować do dr Anny Rosner a.rosner@uw.edu.pl
Formularze:
- podanie o rekomendację na studia I stopnia lub jednolite magisterskie
- podanie o rekomendację na kierunek filologia angielska
- podanie o rekomendację na kierunek lingwistyka stosowana
- podanie o rekomendację nastudia II stopnia
List otwarty do społeczności akademickiej w sprawie represji wobec osób niosących pomoc humanitarną
Dyrekcja Kolegium MISH wyraża poparcie dla Oświadczenia, które poniżej publikujemy. Stwierdzamy, że działania naszej studentki p. Weroniki Klemby, polegające na niesieniu humanitarnej pomocy uchodźcom na granicy z Białorusią, wpisują się znakomicie w obywatelską misję Uniwersytetu i cele, jakie stawia sobie nasze Kolegium. Dlatego zasługują w pełni na naszą najwyższą aprobatę.
Paweł Poławski
Anna Rosner
Piotr Schollenberger
Marek Wąsowicz
List otwarty do społeczności akademickiej w sprawie represji wobec osób niosących pomoc humanitarną
Projekt UniSAFE - ankieta
Szanowni Państwo,Uniwersytet Warszawski bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym UniSAFE, w ramach którego w kilkudziesięciu uczelniach i instytutach badawczych w Europie prowadzona jest ankieta na temat przemocy ze względu na płeć.
Projekt UniSAFE (link) to wielkie badawcze przedsięwzięcie umożliwiające uzyskanie danych na wielką skalę, które posłużą do wypracowania instytucjonalnych rozwiązań przydatnych społecznościom akademickim w zakresie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i przemocy uwarunkowanej płcią. Ankieta jest anonimowa.Wyniki badania posłużą Uniwersytetowi Warszawskiemu do lepszego zdiagnozowania problemów dotyczących naszej uczelnianej społeczności i będą bardzo przydatne w formułowaniu uniwersyteckich polityk równościowych i antydyskryminacyjnych.Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych warunkach wielu osobom trudno jest myśleć o badaniach tego typu, gdy bieżące działania koncentrują się na wsparciu dla osób uciekających z Ukrainy. Jednakże uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety - wyniki badania mogą posłużyć do wzmocnienia bezpieczeństwa i lepszej komunikacji na uczelni i długofalowo przydadzą się wszystkim osobom pracującym i studiującym na Uniwersytecie Warszawskim.Link do ankiety:
https://mingle2.respondi.com/uc/unisafe_survey/University_ of_Warsaw/
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu: rownouprawnienie@uw.edu.pl
pozdrawiam serdecznie,
dr hab. Julia Kubisa prof. ucz. Zespół Równościowy UW
Praktyki Erasmus+
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą praktyk Brepols Publishers.
Rekomendacje 2022
Szanowni Państwo,
w bieżącym roku akademickim zostaną zmienione zasady przyznawania rekomendacji do realizacji minimum programowego na kierunku prawo.
- Wszystkie osoby studiujące na I roku MISH, które zadeklarowały realizację kierunku prawo powinny w terminie przewidzianym Organizacją Studiów MISH (do końca marca 2022 r.) umieścić w planie rocznym na r. akad. 2021/22 (lub – łącznie – w obu planach semestralnych) zajęcia dla I roku uwidocznione w minimum programowym dla kierunku prawo*, potwierdzając w ten sposób chęć kontynuowania realizacji kierunku. Wszystkie te osoby dostaną dostęp do rejestracji WPiA (na zajęcia dla II roku) już w I turze rejestracji (w czerwcu), tak aby mogły na równi ze studentami WPiAwziąć udział w zapisach na zajęcia.
Po zakończeniu poprawkowej sesji letniej (11 09 br. ) nastąpi weryfikacja zapisów. Studenci i studentki, którzy nie zaliczą zadeklarowanych przedmiotów przewidzianych w minimum kierunku prawo dla I roku zostaną skreśleni z list zajęciowych w WPiA.
Studenci lat wyższych (II – III), którzy chcieliby ubiegać się o otrzymanie rekomendacji na kierunku prawo proszeni są o złożenie odnośnych podań (formularz Google będzie dostępny od 1 do 15 lipca 2022 r.)
*W planie rocznym muszą być uwzględnione co najmniej następujące przedmioty: Wstęp do prawoznawstwa, logika prawnicza (lub jej ekwiwalenty), prawo rzymskie i tradycja romanistyczna, ewolucja ustrojów państwowych i instytucji prawnych.
Podania o rekomendację na inne kierunki limitowane:
- I stopnia - należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 19 września 2022 r., z wyjątkiem kierunku Filologia Angielska (Wydział Neofilologii), gdzie ze względu na kalendarz zapisów na zajęcia termin składania podań upływa 12 września 2021r. W wypadku tych podań wymagane jest rozliczenie roku.
- II stopnia - należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 26 września 2021 z wyjątkiem kierunku Filologia Angielska (Wydział Neofilologii), gdzie ze względu na kalendarz zapisów na zajęcia termin składania podań upływa 12 września 2022 r.
Podania o rekomendację należy składać wyłącznie w formie elektronicznej (formularz Google będzie dostępny od 1 lipca 2022 r.).
Pytania w sprawie rekomendacji proszę kierować do dr Anny Rosner a.rosner@uw.edu.pl
Realizacja częściowych studiów Erasmus w roku akademickim 2022/23
Na stronie internetowej http://bwz.uw.edu.pl/studia-
Kwalifikacje do wyjazdu na studia częściowe w ramach finansowanego z Funduszy EOG Programu Edukacja
Biuro Współpracy z Zagranicą UW ogłosiło ogólnouniwersytecką kwalifikację do wyjazdu na studia częściowe w ramach finansowanego z Funduszy EOG Programu Edukacja - na następujących uczelniach partnerskich z Państw-Darczyńców:
Østfold University College (Halden, Norwegia) - wszystkie dziedziny
University of Bergen (Nowegia) – Prawo
Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 28 lutego 2022 r..
Dokładniejsze informacje - w tym ogłoszenie konkursowe i zasady wstępnej kwalifikacji kandydatów można znaleźć na stronie http://bwz.uw.edu.pl/program-edukacja/
Zagraniczne studia częściowe na rok akademicki 2022/2023 na Wydziale Artes Liberales
Szanowni Państwo,
w załączniku znajdą Państwo zasady kwalifikacji na stypendia programu ERASMUS+ na zagraniczne studia częściowe (SMS) na rok akademicki 2022/2023 na Wydziale Artes Liberales.
Egzaminy certyfikacyjne
Rada Koordynacyjna ds. Certyfikacji Biegłości Językowej podjęła decyzję o przeprowadzeniu sesji zimowej roku akademickiego 2021/22 w trybie całkowicie zdalnym. Zgodnie z uchwałą RK nr 2 z dnia 24.01.2022, zarówno część pisemna egzaminu, jak i część ustna będą odbywały się w trybie zdalnym.
Szczegóły na stronie http://rada.wn.uw.edu.pl/.../uchwala-rady-koordynacyjnej.../
ABC podpięć
Kolegium MISH oddaje do dyspozycji osób studiujących w Kolegium poradnik dotyczący podpięć. Poradnik powstał w roku ak. 2021/22, ale w roku ak. 2022/23 jest nadal aktualny.
Drodzy Państwo,
Studentkom i Studentom Kolegium MISH, wszystkim naszym Współpracownikom i Przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia Świąteczne i Noworoczne. Dzielmy się życzliwością, pomagajmy potrzebującym, bądźmy razem w trudnych czasach, wierząc że kolejny rok będzie dużo lepszy.
Dyrekcja Kolegium MISH
24 grudzień 2021 r.
Organizacja pracy w czasie przerwy świątecznej
W dniach od 27 grudnia do 9 stycznia pracownicy sekretariatu Kolegium MISH będą pracować zdalnie.
Wyjątkowo 3 stycznia 2022 r. w godz. 10.00 - 12.00 dyżur w sekretariacie Kolegium będzie pełnił p. Krzysztof Zieliński.
Informacje dotyczące wyjazdów studentów na studia Erasmus+
Na stronie BWZ znajdą Państwo linki do ważnych informacji, które pomogą studentom zorganizować wyjazd na stypendium Erasmus w II semestrze.
1) Link do nagrania ze spotkania BWZ ze studentami (19.11.21)
https://drive.google.com/file/d/1eqAhgpQZM8T1INuzYaYxA0f1LsMK5cON/view?usp=sharing
2) Link do prezentacji przedstawionej tego dnia:
3) Link do Przewodnika Krok po Kroku z roku 20/21 do wykorzystania również w roku 21/22 (zgodnie z informacją przekazaną podczas spotkania, dane dot. wypłat dodatku socjalnego oraz terminów rozliczenia w tym przewodniku są nieaktualne; nie ma też w nim informacji o "zielonej podróży")
http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2020/05/krok_2020_pl.pdf
4) Link do Przewodnika po Learning Agreement
http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2019/07/e_LA_2019_pl.pdf
Zajęcia zdalne na Wydziale Psychologii
Wydział Psychologii UW informuje, że od poniedziałku 13 grudnia do 22 grudnia powraca do wariantu zdalnego trybu nauczania.
Lista nielicznych zajęć praktycznych, stażowych, które nadal będą realizowane stacjonarnie została opublikowana na stronie internetowej Wydziału (zakładka Dla Studentów - aktualności).
Przedłużenie terminu na złożenie planu
Termin składania planów na semestr zimowy 2021/2022 roku został przedłużony do 6.12.2021 r. do godz. 23.59
Akademiki
Biuro ds. Pomocy Materialnej informuje, że sprawy dotyczące uzyskania miejsc w domach studenta, zaświadczeń do wizy oraz wszelkie sprawy związane z zakwaterowaniem zostały przekazane do realizacji bezpośrednio akademikom i to do nich należy się zwracać bezpośrednio w związku z wymienionymi sprawami.
Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania SARS-CoV-2
W związku z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2 na Uniwersytecie ważne jest jak najszybsze przekazywanie informacji o otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 pod adres e-mail: InfoCovid19@adm.uw.
Dyżur dr Magdy Nabiałek
Dyżur dr Magdy Nabiałek w czwartek 18 listopada zostaje odwołany.
Centrum Prawa Amerykańskiego zaprasza osoby studiujące w Kolegium MISH
Centrum Prawa Amerykańskiego (CPA) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w roku akademickim 2021/22 zaprasza studentki i studentów MISH, realizujących minimum programowe na kierunku prawo.
Centrum Prawa Amerykańskiego już od 23 lat prowadzi ceniony przez prawników i kancelarie prawne program, w którym wybitni profesorowie z dwóch partnerskich uczelni - Emory University School of Law oraz Georgia State University College of Law zapoznają uczestników z tematyką dot. prawa amerykańskiego, m.in. prawa konstytucyjnego, prawa kontraktów, postępowania karnego, prawa spółek czy przygotowania opinii prawnych. W czasie dwusemestralnego programu uczestnicy biorą udział w ośmiu dwutygodniowych modułach obejmujących w sumie 170 godzin interaktywnych wykładów w języku angielskim.
Udział w programie CPA jest niepowtarzalną okazją do poznania, bez konieczności podjęcia kosztownych studiów w Stanach Zjednoczonych, amerykańskiego systemu prawnego i udoskonalenia angielskiego języka prawniczego. Pierwszy wykład z Introduction to US Law rozpocznie się już 6 grudnia 2021 r.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie prosimy o jak najszybsze złożenie dokumentów – listu motywacyjnego, CV, zdjęcia oraz formularza aplikacyjnego dostępnego na stronie: http, a także odwiedzenie naszej strony www.cpa.uw.edu.pl, aby dowiedzieć się więcej o programie Centrum Prawa Amerykańskiego.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: cpa@wpia.uw.edu.pl lub gmurzynska@wpia.uw.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu
Sekretariat Kolegium MISH przyjmuje w godzinach:
poniedziałki: 10.00-12.00
środy: 10.00-12.00
piątki: 10.00-12.00
Osoby, które chciałyby spotkać się w innym terminie niż zaproponowane, proszone są o indywidualne umówienie się na spotkanie z wybranym pracownikiem.
Szkolenie BHP
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że studenci rozpoczynający w Kolegium MISH naukę na I roku studiów I stopnia oraz na I roku studiów II stopnia i na I roku studiów jednolitych magisterskich, mają obowiązek zaliczenia szkolenia dotyczącego bezpiecznych i higienicznych warunków kształcenia.
Szkolenie jest realizowane za pośrednictwem strony internetowej Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego https://kampus.come.uw.edu.pl
W roku akademickim 2021/22 szkolenia będą dostępne w następujących terminach:
I semestr
- 2 listopada 2021 r. - 13 lutego 2022 r.
- 25 lutego 2022 r. - 6 marca 2022 r.
II semestr
- 21 marca 2022 r. - 10 lipca 2022 r.
- 29 sierpnia 2022 r. - 11 września 2022 r.
Dodatkowe terminy nie są przewidziane.
Ewentualne problemy należy zgłaszać na adres: bhp-pomoc@uw.edu.pl
Uwaga: W przypadku osób studiujących na studiach pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich szkolenie realizowane jest w ramach programu studiów, natomiast w przypadku studiów drugiego stopnia realizowane jest poza programem studiów.
Rejestracje na zajęcia na Wydziale Historii
Wydział Historii informuje, że w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 wszystkie podania o zmiany w rejestracji na przedmioty (dopisanie, wypisanie z przedmiotu oraz zmiany w grupach) należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 17 października 2021 r.
Wszelkie podania na Wydziale Historii należy najpierw składać poprzez system USOSweb (Dla studentów --- Podania). Po złożeniu w systemie USOS podanie wraz z akceptacją Prowadzącego należy dostarczyć osobiście / lub wysłać drogą mailową na adres Sekcji ds. studenckich WH: sekcja.stud.wh@uw.edu.pl.
Odpowiedzi na złożone podania otrzymają Państwo na konto USOS.
DOPISANIE DO / WYPISANIE Z PRZEDMIOTU – podanie musi zawierać następujące informacje: tytuł i kod przedmiotu, którego dotyczy zmiana; cykl, w którym odbywają się zajęcia; numer grupy (jeżeli przedmiot posiada więcej niż jedną), do której chcą Państwo zostać dopisani – akceptacja podania przez Prowadzącego (w postaci informacji na wydrukowanym podaniu lub wiadomości mailowej); uzasadnienie .
ZMIANA GRUPY: tytuł i kod przedmiotu, którego dotyczy zmiana; cykl, w którym odbywają się zajęcia; numery obu grup (z której i do której ma być zmiana); akceptacja obu prowadzących; uzasadnienie.
ZAMIANA W GRUPACH TZW. JEDEN DO JEDNEGO (OSOBA ZA OSOBĘ): tytuł i kod przedmiotu, którego dotyczy zmiana; cykl, w którym odbywają się zajęcia; numery obu grup (z której i do której ma być zmiana); dane obu osób: imię, nazwisko, numer indeksu; podanie składa jeden ze studentów, dodając potwierdzenie zgody drugiej osoby (treści maila); uzasadnienie - podanie NIE MUSI zawierać akceptacji prowadzących, jednak prosimy o poinformowanie wykładowców o planowanej zamianie.
Podania o zmiany w rejestracjach należy dostarczyć osobiście do Sekcji ds. studenckich lub przesłać skan złożonego przez USOS podania do niedzieli 17 października.
Dodatkowe godziny przyjęć w sekretariacie
14 października sekretariat Kolegium MISH będzie otwarty dla studentów w godz. 10.00 - 13.00
Lektoraty prowadzone przez Szkołę Języków Wschodnich
Szkoła Języków Wschodnich zaprasza do zapoznania się z ofertą zajęć na najbliższy semestr. Lektoraty dedykowane są studentom obcojęzycznym, ale osoby mówiące po polsku będą również mile widziane.
Lista lektoratów w języku angielskim prowadzonych przez Szkołę Języków Wschodnich.
Zajęcia z prof. Michaelem G. Müllerem z Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze
Szanowni Państwo,
Wydział Historii serdecznie zaprasza Studentki i Studentów Kolegium MISH na specjalne zajęcia z gościem wizytującym na UW, prof. Michaelem G. Müllerem z Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze
W semestrze zimowym 2021/2022 prof. Müller poprowadzi następujące zajęcia:
Divided by faith. Politics and religion in 16th century
Wykład w języku angielskim, zajęcia w środy, 15:00-16:30 Sala 10. Początek 13 października.
Tolerancja w poreformacyjnej Europie, XVI-XVIII w.
Ćwiczenia w języku polskim, zajęcia w piątki, 11:30-13:00, sala 17. Początek 15 października.
Wszystkich, którzy nie mogą zarejestrować się na zajęcia przez USOS zapraszamy do kontaktu mailowego z doktorem Jackiem Kordelem: jkordel@uw.edu.pl
Dodatkowe godziny przyjęć
Osoby, które chciałby odebrać ELS lub przedłużyć jej ważność, zapraszamy do sekretariatu Kolegium MISH we czwartek 7.10. w godz. 10.00-13.00.
Uwaga: tylko osoby, które mają rozliczony etap, mogą otrzymać hologram na kolejny semestr.
Spotkanie studentów I roku studiów II stopnia z opiekunką roku dr Iloną Szewczyk
Dr Ilona Szewczyk zaprasza studentów rozpoczynających I rok II stopnia w Kolegium MISH na zdalne spotkanie 6 października o godz. 18.00. Spotkanie jest dedykowane osobom, które dopiero rozpoczynają studia międzydziedzinowe. https://meet.google.com/
Socjologia cyfrowa w ramach MISH
Szanowni Państwo,
Wydział Socjologii informuje, że w porozumieniu z kierowniczką kierunku, dr Anną Baczko-Dombi (w CC) otwiera nabór chętnych na jedno miejsce na Socjologii cyfrowej (II stopień)
Zainteresowane i zainteresowanych studentów MISH II stopnia prosimy o nadsyłanie zgłoszeń zawierających informację o:
1) średniej uzyskanej na dyplomie studiów (dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny dowolnego kierunku) oraz
2) krótkie (max 1500 znaków ze spacjami) uzasadnienie wyboru Socjologii cyfrowej.
Termin: wtorek, 5 października godz. 20:00. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres ajasiew@is.uw.edu.pl oraz anna.baczko@is.uw.edu.pl
Stypendia ministra
Uprzejmie informujemy, że zostały już ogłoszone wytyczne dotyczące składania wniosków o stypendium ministra na rok 2021/22. Szczegóły znajdą Państwo na stronie: https://bpm.uw.edu.pl/stypendium-ministra/
Odbiór ELS
Zapraszamy studentów I roku studiów I stopnia po odbiór Elektronicznych Legitymacji Studenckich do sekretariatu Kolegium MISH (Prosta 69, II piętro, pok. 200) 30 września w godzinach 10.00 - 14.00. Osoby, które w tym terminie nie będą mogły odebrać legitymacji, mogą się zgłaszać w kolejnych dniach w godzinach przyjęć studentów, lub umówić się na indywidulane spotkanie.
Studia na Wydziale Socjologii
Szanowni Państwo, Studenci i Studentki II stopnia Kolegium MISH.
Uprzejmie informujemy, że Wydział Socjologii zaprasza na organizowane przez siebie studia:
- Socjologia 2 (5 miejsc)
- Język i Społeczeństwo (2 miejsca)
- Socjologia interwencji społecznych (5 miejsc)
- Socjologia cyfrowa (1 miejsca)
Osoby zainteresowane realizacją minimów programowych na wyżej wymienionych kierunkach proszone są o kontakt z panią Dziekan Agnieszką Jasiewicz ajasiew@is.uw.edu.pl do czwartku, 30 września.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/22
Kolegium MISH serdecznie zaprasza na uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego 29 września o godz. 10.00. Wykład inauguracyjny pt. "O (współ)nauczaniu się na Uniwersytecie - i poza nim" wygłosi dr hab. Hanna Schreiber z Katedry Metodologii Badań nad Polityką. Uroczystość odbędzie się w auli D Auditorium Maximum (Kampus Główny, Krakowskie Przedmieście 26/28). Osoby, które nie wezmą udziału w uroczystości, będą miały możliwość obejrzenia wykładu w wersji online.
Szczegółowy harmonogram dni adaptacyjnych znajdą Państwo na stronie:
Dni adaptacyjne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych zaprasza na dni adaptacyjne Dni adaptacyjne.pdf
Harmonogramu rejestracji na Wydziale Historii
Harmonogramu rejestracji na Wydziale Historii na zajęcia semestru zimowego roku akademickiego 2021/2022 dostępny jest pod adresem:
Kultura wizualna
Instytut Kultury Polskiej zaprasza studentów i studentki MISH UW do udziału w rekrutacji na specjalizację "kultura wizualna" (studia II stopnia) w dniach od 27 września do 6 października. Pod koniec września odbędzie się również spotkanie informacyjne - szczegóły wkrótce. Komplet informacji można znaleźć pod adresem: https://ikp.uw.edu.
Pytania można kierować na adres: specjalizacjawizualna@
Rekomendacje 2021
Uprzejmie przypominamy, że kończy się czas na składanie podań o rekomendacje na kierunkach limitowanych.
Podania o rekomendację należy składać wyłącznie w formie elektronicznej.
- Formularz podania o rekomendację na studia I stopnia lub jednolite magisterskie należy przesłać do 18 września (ten formularz składają studenci po I roku nauki) : https://forms.gle/Bt2sijavbfpVz1428
- Formularz podania o rekomendację na studia II stopnia należy przesłać do 27 września (ten formularz składają studenci, którzy rozpoczną naukę 1.10.2021 r.): https://forms.gle/sFv1z6xrBAEFpx267
- Formularz do podania o rekomendację na kierunku filologia angielska I stopnia należy przesłać do 13 września (ten formularz składają studenci, którzy rozpoczną naukę 1.10.2021 r.) : https://forms.gle/tNmTGnpyicLSuA9m8
- Formularz do podania o rekomendację na kierunku lingwistyka stosowana I stopnia należy przesłać do 18 września (ten formularz składają studenci, którzy rozpoczną naukę 1.10.2021 r.) https://forms.gle/yF5ykk7KX28kvPiH9
Rozliczenie etapu
Studenci Kolegium MISH mają czas na dopełnienie formalności związanych z zaliczeniem bieżącego etapu do 20 września 2021 r. (w tym na przesłanie dokumentacji pracy rocznej).
Zajęcia w Katedrze im. Tadeusza Mazowieckiego - wolne miejsca!
Katedra im. T. Mazowieckiego zaprasza na konwersatoria (OGUN) prowadzone w semestrze zimowym 2021/22: (rejestracja od 14 09):
- Po co nam państwo? Tradycja i mit państwowości w historii Polski XIX – XX wiek. ( 6600-01/2020-OG)
- Prawa kobiet na ziemiach polskich XIX – XXI w. Historia i współczesność. (6600-02/2019-OG )
- Teatr spraw publicznych w Polsce po 1945 r. Doświadczenie demokratycznej debaty. (6600-01/2021-OG).
Są jeszcze wolne miejsca!
Sztuka pisania w ramach MISH
Szanowni Państwo,
Uprzejmie przypominam, że w roku akademickim 2021/22 planowane jest uruchomienie minimum na kierunku „Sztuka pisania” (I stopień) – Wydział Polonistyki. Wszystkie zainteresowane osoby proszę o jak najszybszy kontakt.
Dr Anna Rosner (a.rosner@uw.edu.pl)
Zapisy na zajęcia na Wydziale Historii
Studenci Kolegium MISH, którzy chcieliby zapisać się na zajęcia prowadzone przez Wydział Historii, proszeni są o zapoznanie się z harmonogramem rejestracji.
Zapisy na zajęcia na Wydziale Psychologii
Osoby, które rozpoczynają w ramach MISH realizację psychologii, mogą wziąć udział w szkoleniu na temat rejestracji na zajęcia z tego kierunku. Szkolenie odbędzie się 1 września na platformie Zoom o godz. 14.00 oraz o 16.00. Spotkanie będzie połączone z prezentacją; organizatorzy przewidują czas na zadawanie pytań.
Na stronie Wydziału Psychologii w dniu szkolenia pojawi się link do spotkania.
Rejestracja na przedmioty oferowane przez Wydział Psychologii rozpoczyna się 3 września.
Nowe kierunki dyplomowe w ramach MISH
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że od nowego roku akademickiego 2021/22 przewidujemy:
- umożliwienie realizacji nowego minimum programowego dla kierunku „Sztuka pisania” (I stopień). Będzie to kierunek wymagający rekomendacji (dla studentów MISH mamy zagwarantowane 10 miejsc);
- zmiany w minimum programowym dla kierunku Bioetyka (II stopień);
- zapewnienie możliwości realizacji pełnego programu kierunku „Sztuki społeczne” (II stopień, bez minimum programowego) dla trojga studentów MISH) bez konieczności przystąpienia do rekrutacji;
- umożliwienie realizacji minimum programowego na kierunkach limitowanych: Socjologia Cyfrowa (II stopień -1 osoba), Socjologia Interwencji Społecznych (II stopień – 4 osoby), Język i społeczeństwo ( II stopień - 3 osoby).
Osoby zainteresowane powyższymi kierunkami proszone są o kontakt z dr Anną Rosner (a.rosner@uw.edu.pl)
Komunikat w sprawie sposobu ubiegania się o miejsce w domach studenckich na rok 2021/2022
Wniosek o przyznanie miejsca w domu studenta na rok akademicki 2021/2022 należy złożyć w formie elektronicznej (przez USOSweb):
a) do 9 sierpnia 2021 roku – w przypadku obecnych studentów i studentek;
b) w ciągu 10 dni od uzyskania dostępu do USOSweb-a – w przypadku studentów i studentek przyjętych na I rok studiów (jednolitych magisterskich, pierwszego i drugiego stopnia)
Osoby, którym zostaną przyznane miejsca w domach studenta, będą mogły kwaterować się w okresie od 15 września 2021 r. do 5 października 2021 r.
Giełda zamiany miejsc: studenci i studentki mogą zamieniać się przyznanymi miejscami w domach studenta w ramach giełdy za pośrednictwem USOSweb od 28 sierpnia 2021 roku do 14 września 2021 roku.
Egzaminy dyplomowe w Kolegium MISH
Szanowni Państwo,
uprzejmie przypominamy, że zgodnie z regulaminem studiów na UW, pracę dyplomową składa się nie później niż 14 dni przed planowanym terminem ukończenia studiów (§ 47 ust. 1). Osoba studiująca w Kolegium MISH, która chce przystąpić do egzaminu dyplomowego powinna mieć rozliczony rok w systemie USOS na minimum tydzień przed planowanym terminem ukończenia studiów. Szczegóły dotyczące przygotowania do egzaminów dyplomowych znajdują się na stronie: https://www.mish.uw.edu.pl/dyplomy
Zajęcia w Katedrze im. T. Mazowieckiego
Szanowni Państwo,
Katedra im. T. Mazowieckiego serdecznie zaprasza na konwersatoria w semestrze zimowym 2021/22:
- Po co nam państwo? Tradycja i mit państwowości w historii Polski XIX – XX wiek. ( 6600-01/2020-OG)
- Prawa kobiet na ziemiach polskich XIX – XXI w. Historia i współczesność. (6600-02/2019-OG )
- Teatr spraw publicznych w Polsce po 1945 r. Doświadczenie demokratycznej debaty. (6600-01/2021-OG)
Rejestracja wciąż trwa!
Wyjazd semestralny w ramach programu CEEPUS
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Wydział Filozofii UW dysponuje jednym wolnym miejscem na wyjazd na Uniwersytet Sofijski w ramach programu CEEPUS (sieć: Philosophy and the Interdisciplinary).
Zainteresowane osoby (także studiujące w MISH) proszone są o przesyłanie informacji do dra hab. Tadeusza Ciecierskiego (adres: taci@uw.edu.pl) do dnia 22 czerwca 2021.
Szczegóły na stronie: https://www.ceepus.info/
Termin rozliczenia etapu
Uprzejmie informujemy, że osoby studiujące w Kolegium MISH mają obowiązek zgłoszenia etapu do rozliczenia do 20 września br.
Podziękowania
Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych
składa serdeczne podziękowania
Pani Marcie Gospodarczyk
oraz
Panu Wojciechowi Marczakowi
za ogromny wkład pracy wniesiony we wszystkie działania Komisji Stypendialnej ds. Stypendium Socjalnego Kolegium MISH.
Praca z Państwem była prawdziwą przyjemnością!
Rekomendacje 2021
Zapraszamy do zapoznania się z terminarzem składania podań o rekomendacje w bieżącym roku akademickim: rekomendacje 21
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Michała Adama Czwarno
Wyrazy współczucia
Rodzinie oraz Bliskim
składa społeczność Kolegium MISH
Praktyki zagraniczne podczas Światowej Wystawy Expo 2020 w Dubaju
Biuro Karier UW rozpoczęło rekrutację studentów Uniwersytetu Warszawskiego do programu praktyk zagranicznych podczas Światowej Wystawy Expo 2020 w Dubaju. Studenci mają możliwość wysyłania swoich aplikacji do dnia 7 maja 2021, godz. 23:59 do Biura Karier na adres mailowy:biurokarier@uw.edu.pl.
Praktyki zagraniczne to możliwość wyjazdu studentów w terminach:
I tura: 25.09.2021 – 01.01.2022 i/lub II tura: 31.12.2021 – 05.04.2022.
Zakwalifikowani studenci otrzymają pokrycie kosztów przelotu i badań z zakresu medycyny pracy, zakwaterowanie, stypendium/ekwiwalent pieniężny, ubezpieczenie NNW i KL, stroje i opiekę Opiekuna Praktyk.
Szczegóły na stronie internetowej: https://bit.ly/3dQJNdS.
Szanowni Państwo,
serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informatorem o przeciwdziałaniu molestowaniu seksualnemu na Uniwersytecie Warszawskim.
„Podstawową zasadą społeczności Uniwersytetu Warszawskiego jest traktowanie się nawzajem z szacunkiem. Każda osoba powinna czuć się bezpiecznie, studiując i pracując na naszej uczelni”
Objazd naukowy III roku historii studium dziennego (za rok II) – online
Szanowni Państwo,
z powodu znanej wszystkim sytuacji epidemicznej nie jest niestety możliwe przeprowadzenie objazdu naukowego w kontakcie bezpośrednim z prowadzącymi i z zabytkami. W związku z tym, aby umożliwić Państwu zrealizowanie tych zajęć i ukończenie studiów licencjackich, postanowiliśmy, że objazd odbędzie się w formie online w czasie rzeczywistym.
- Termin: 25 – 28 maja (wtorek – piątek) w godzinach od ok. 9.45 do 13.00 i po przerwie od 15.00 do 16.30. W tym czasie będziecie Państwo zwolnieni z innych zajęć przypisanych dla roku III – go.
- Zaliczenie objazdu nastąpi w poniedziałek 31 maja, najprawdopodobniej w godzinach przedpołudniowych, także on - line.
Zostaniecie Państwo podzieleni przez sekretariat na dwa wirtualne „autokary” (J - czyli grupy), jedna pod kierunkiem prof. Pawła Żmudzkiego, druga – prof. Urszuli Kosińskiej. Każda z grup ma zajęcia niezależne od siebie, podobnie też zaliczenie. Uczestnictwo w zajęciach jest obowiązkowe i nie ma możliwości zmiany „autokaru”, bowiem każdy jedzie swoją własną trasą i własnym tempem.
Najpóźniej w początkach maja dostaniecie link do materiałów pomocniczych (słownik terminów, opracowania ogólne o stylach architektonicznych) umieszczonych na dysku gogle.
Na kilka dni przed objazdem każdy „autokar” otrzyma plany swoich spotkań objazdowych łącznie z linkami do nich. W miarę możliwości postarajcie się zapewnić sobie urządzenia odbiorcze z dużym ekranem, byście mogli dobrze widzieć detale prezentowanych wirtualnie obiektów.
Jest nam, czyli całej kadrze objazdu, bardzo przykro, że nie mamy takiej możliwości, by pojechać z Państwem w teren i pokazać wam fascynujące niekiedy zabytki i pamiątki naszej przeszłości poukrywane w różnych mało znanych niekiedy zakątkach Polski. Zachęcamy, byście notowali wszystkie prezentowane obiekty i miejsca, w których się znajdują, a gdy pojawi się możliwość nieskrępowanego już rygorami lockdown-u podróżowania, odwiedzili je.
- Bardzo proszę, aby każdy z Państwa potwierdził swój udział w objeździe krótkim mailem o treści: Potwierdzam udział w objeździe III roku + imię i nazwisko, na mój adres: u.kosinska@uw.edu.pl
Z wszelkimi pytaniami dotyczącymi organizacji objazdu proszę się kierować do mnie, jako koordynatora całości
Z poważaniem
Urszula Kosińska, dr hab.
Spotkanie z dr Anną Cybulko
Serdecznie zapraszamy osoby studiujące w Kolegium MISH na spotkanie z dr Anną Cybulko – rzeczniczką akademicką ds. studenckich i pracowniczych. Na spotkaniu będą mogli się Państwo dowiedzieć, jakie są kompetencje, zakres i sposób działania Ombudsmana, jakie regulacje i procedury – istotne w sprawach rzutujących na środowisko akademickie i nasze w nim funkcjonowanie – działają na Uniwersytecie Warszawskim, jakie obowiązują standardy działania na Uczelni i na jakie wsparcie osoby studiujące mogą liczyć (szczególnie w sprawach związanych z przemocą, molestowaniem i dyskryminacją).
Termin: środa 5-ego maja godz. 17.00.
Wkrótce podamy szczegóły organizacyjne.
OŚWIADCZENIE DYREKCJI KOLEGIUM MISH
W związku z informacjami, zawierającymi zarzuty przemocy seksualnej i dystrybucji środków odurzających przez doktoranta UW, pragniemy wyrazić głęboką solidarność z ofiarami dotkniętymi tymi czynami. Nie powinny one nigdy i nigdzie mieć miejsca, zwłaszcza w przestrzeni Uniwersytetu.
Ta sprawa dotyka całej wspólnoty uczelni. Pomoc w tak trudnych sytuacjach, zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom pracującym i studiującym na Uniwersytecie powinno być naszym wspólnym obowiązkiem, dlatego jako Kolegium MISH deklarujemy podjęcie wszelkich działań informacyjnych o istniejących już strukturach organizacyjnych, wzmocnienie wewnętrznych procedur przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, w razie potrzeby zaś organizację pomocy prawnej i psychologicznej. Deklarujemy jednocześnie współpracę z organami Uniwersytetu w wyjaśnianiu sprawy.
Zrozumiałe jest, że w tak trudnej sytuacji toczy się emocjonalna dyskusja w wielu środowiskach Uniwersytetu, również w środowiskach studenckich. Nie przesądzając o racjach, chcielibyśmy apelować – z szacunku dla ofiar – o zachowanie kultury tych debat. Nie ma naszej zgody na język dyskryminujący, język nienawiści i hejtu. Nie rozwiążemy w ten sposób żadnych problemów, a stworzymy nowe. Ważne jest, abyśmy w tej niezwykle trudnej sytuacji nie tracili poczucia wspólnoty i jako universitas potrafili skupić się na pomocy ofiarom i skutecznym przeciwdziałaniu wszelkiej przemocy i dyskryminacji.
Warszawa, 15 kwietnia 2021 r.
Praktyki absolwenckie
Szanowni Państwo,
ruszył nabór na praktyki absolwenckie (SMPA) w ramach programu Erasmus. Na stronie http://bwz.uw.edu.pl/praktyki-
Z pozdrowieniami
Ewa Rudnicka
wydziałowy koordynator ds. mobilności (Erasmus+) Uniwersytet Warszawski Wydział "Artes Liberales"
e-mail ewa.rudnicka@uw.edu.pl
2020-21_SMPA_krok_po_kroku_absolwenci.pdf
2020-21_SMPA_zasady_kwalifikacji.pdf
Dyplom na Wydziale Artes Liberales
Wszystkie osoby, które realizują minimum programowe na Wydziale Artes Liberales i planują w tym roku obronę pracy dyplomowej (licencjackiej lub magisterskiej) proszone są o złożenie mailowo do p. Dziekana Przemysława Kordosa (pkordos@al.uw.edu.pl) informacji o wstępnym temacie pracy i podaniu nazwiska jej opiekuna. Zgłoszenie należy przesłać do 31 marca.
Konferencja
„Granice humanistyki”, 23.04.2021
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej organizowanej przez Kolegium MISH UW i Samorząd Studentów Kolegium MISH UW.
Autonomia i równorzędność nauk humanistycznych oraz społecznych względem nauk ścisłych, wypracowane w ramach zwrotu antypozytywistycznego, określane były zazwyczaj przez rozmaite podziały: na nauki rozumiejące i wyjaśniające; na nauki idiograficzne i nomotetyczne. Granice humanistyki, wyznaczone początkowo w celu ugruntowania specyfiki jej przedmiotu i metod jego badania, z czasem stały się pretekstem do myślenia przeciwko rozmaitym ograniczeniom oraz do badania rozmaitych przejść „ponad”, lub „pomiędzy” granicami. Jak zauważa wiele współczesnych badaczek i badaczy, obecnie mamy do czynienia z nowym zjawiskiem. „Nowa humanistyka zamiast transgresji szuka możliwości subwersji; rzadziej mówi o przekraczaniu granic, częściej – o sztuce ich rozpoznawania i pożytkowania; nie operuje figurą »zerwania«, lecz tropem »wiązania«, »splotu«, »węzła«.” [P. Czapliński, Nowa humanistyka, „Teksty Drugie”, 1/2017] Niezależnie od tego, czy uznamy, że dotychczas wyznaczone granice zachowały swą prawomocność, czy może ulotniły się dając początek nowym naukowym konfiguracjom, problem granic w humanistyce pozostaje do przemyślenia. Właśnie w obrębie humanistyki pytanie o związek teorii i praktyki życiowej zaznacza się szczególnie dobitnie. W przeciwieństwie do faktów i praw, nad którymi pochylają się przyrodnicy, sens będący przedmiotem humanistycznej interpretacji zawsze będzie nosił ślady wyjściowej badawczej sytuacji rozdarcia między doświadczeniem życia i jego zapisem oraz interpretacyjnym odczytaniem. Sprawia to, że w humanistyce dokonuje się ciągłego krytycznego namysłu nie tylko nad rozmaitymi metodami badawczymi, lecz również nad pytaniami: co takiego badamy jako humanistki i humaniści? w jakim celu to robimy?
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń wszystkie młode badaczki i badaczy, którzy w swych poszukiwaniach eksplorują pogranicza i granice nauk humanistycznych i społecznych, zastanawiając się w ramach swych specjalizacji nad nowymi sposobami integracji lub transgresji różnych dyscyplin bądź też poszukując zupełnie nowych obszarów badawczych albo wreszcie eksperymentując w oparciu o praktyczne kazusy. Zakwalifikowane wystąpienia prezentowane będę w ramach czterech sekcji problemowych:
1. Integracje;
2. Transgresje;
3. Nowe obszary;
4. Eksperymenty.
Z chęcią rozpatrzymy również abstrakty niezwiązane ściśle z przedstawionymi powyżej sugestiami, korespondujące jednak z tematem konferencji.
Skład Rady Naukowej Konferencji: dr hab. Piotr Schollenberger, dr Adam Ploszka, dr hab. Andrzej Rynkiewicz, dr Łukasz Książyk, dr hab. Artur Markowski.
Skład Komitetu Organizacyjnego Konferencji: Franciszek Ignacy Fortuna, Justyna Bryłka, Łukasz Kożuchowski, Mikołaj Sołkiewicz, Anna Koronkiewicz, Marta Chmielewska, Antoni Źrebiec, Mateusz Wojda, Anna Pazio, Hanna Dyderska, Maciej Zawistowski, Joanna Nawrotkiewicz, Zofia Kosowska, Dominika Kuna, Joanna Teysler.
Abstrakty należy przesyłać do 30 marca 2021 r. Przewidywana długość wystąpienia to 15 minut, a sam abstrakt powinien liczyć do 1500 znaków. Do abstraktu należy dołączyć bibliografię (nie wlicza się w limit znaków).
Konferencja odbędzie się 23 kwietnia 2021 r. w formie zdalnej. Link do platformy, na której odbędzie się wydarzenie, zostanie podany w późniejszym terminie. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/JLjH1TZjBZQMDbD26?fbclid=IwAR1Qfp_SQw9wGnXan01S6RKENCd3V2Roru9iJ8RlHdBTBz2yw9HV92IOGQs
Organizator: Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorząd Studentów Kolegium MISH UW.
Pani doktor Ilonie Szewczyk
z powodu śmierci Ojca
wyrazy współczucia
składa społeczność Kolegium MISH
Koncert z okazji imienin Fryderyka Chopina, 5 marca godz. 18:00
JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dyrektor Muzeum UW zapraszają serdecznie na koncert z okazji imienin Fryderyka Chopina, który odbędzie się online w piątek 5 marca o godzinie 18:00.
W programie koncertu znajdą się kompozycje Chopina oraz twórczość innych kompozytorów w niezwykłych aranżacjach w wykonaniu Mateusza Kowalskiego, jednego z najzdolniejszych gitarzystów młodego pokolenia.
Stypendia Ministra Edukacji i Nauki
Z przyjemnością informujemy, że aż 13 studentów Kolegium MISH UW otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki na rok 2020/2021 za osiągnięcia naukowe. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Staż w Ambasadzie Izraela w Polsce
Szanowni Państwo,
studenci zainteresowani odbyciem programu stażowego w Ambasadzie Izraela w Polsce proszeni są o przesłanie zgłoszeń zawierających imię, nazwisko, rok studiów, numer telefonu, email na adres mish@mish.uw.edu.pl do 2 marca 2021 r.
Rekrutacja Erasmus na Wydziale Filozofii – dokumenty i spotkanie informacyjne
Wydział Filozofii zaprasza na spotkanie informacyjne na temat programów Erasmus (wyjazdy w roku akademickim 2021/22) w poniedziałek – 22 lutego 2021, godzina 17.00
Link Google Meet: meet.google.com/izh-tcfs-evz
Z oferty Erasmus IF UW korzystać mogą studenci filozofii (I i II stopień), doktoranci filozofii oraz studenci programów z zakresu kognitywistyki i bioetyki.
Kursy online na Uniwersytecie Karola w Pradze
Uprzejmie informujemy, że studenci i studentki oraz doktoranci i doktorantki uczelni partnerskich Sojuszu 4EU+ w tym Uniwersytetu Warszawskiego, mogą zapisać się na zajęcia online w semestrze letnim 2020/2021. Oferta została przygotowana przez Uniwersytet Karola w Pradze, który udostępnił 60 kursów online. Lista kursów oraz pozostałe informacje dostępne są na stronie 4EU+ >>
Osoby zainteresowane proszone są jak najszybsze zapoznanie się z powyższymi materiałami, wypełnienie odnośnych formularzy (tabelki - zgodnie z instrukcją) i przesłanie ich bezpośrednio do Terezy Vosejpkovej, która koordynuje proces rejestracji studentów i doktorantów. Adres mailowy: tereza.vosejpkova(at)ruk.cuni.cz. Po ukończeniu kursu Uniwersytet Karola wyda każdemu studentowi/doktorantowi kartę przebiegu studiów – transcript of records. Ten dokument umożliwi uznanie na UW zaliczonych zajęć i zdobytych punktów ECTS.
Specjalizacja nauczycielska na Wydziale Filozofii
Studentki i Studenci MISH realizujący minimum programowe na Wydziale Filozofii i zainteresowani specjalizacją nauczycielską proszeni są o zapoznanie się z aktualnym opisem tej ścieżki. Szczegóły znajdują się na stronie:
https://filozofia.uw.edu.pl/2021/01/przyspieszona-sciezka-specjalizacji-nauczycielskiej/
Studenci, którzy są obecnie na 3 roku studiów pierwszego stopnia i realizują minimum z filozofii, mają możliwość zrealizowania specjalizacji przed ukończeniem studiów drugiego stopnia. Powinni jednak w semestrze letnim br. zaliczyć dwa pierwsze przedmioty specjalizacyjne.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Panią Doktor Agatą Łukomską – Pełnomocniczką ds. specjalizacji nauczycielskiej na WFZ (agata.lukomska@uw.edu.pl) (kontakt, w tym termin dyżuru, jest podany na stronie: https://filozofia.uw.edu.pl/pelnomocnicy-i-koordynatorzy/)
Konkurs Przedsiębiorca Roku UW
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego”. Konkurs jest skierowany do pracowników, studentów i absolwentów UW zaangażowanych w prowadzenie własnej firmy.
Zgłoszenia można nadsyłać do 1 marca 2021 roku.
Szczegółowe informacje na stronie: www.przedsiebiorcaroku.uw.edu.pl
Fundamenty demokratycznego państwa prawnego
Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego UW serdecznie zaprasza na konwersatorium "Fundamenty demokratycznego państwa prawnego", które w semestrze letnim 2020/2021 poprowadzi dr Krzysztof J. Kaleta. Szczegóły na temat zajęć znajdą Państwo pod linkiem:
Fundamenty demokratycznego państwa prawnego - Uniwersytet Warszawski - USOSweb (uw.edu.pl)
Dodatkowy termin podpięć
Zgodnie z decyzją Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia prof. ucz. dr hab. Sławomira Żółtka w terminie od 1 do 21 lutego 2021 r. studenci będą mieli możliwość dokonywania podpięć przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.
Dotyczy to wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji.
Organizacja semestru letniego 2020/2021
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zajęcia w semestrze letnim 2020/2021 odbywać się będą w trybie zdalnym. Online prowadzone będą zajęcia dydaktyczne, lektoraty, egzaminy oraz dyżury nauczycieli akademickich. Wyjątek stanowią zajęcia wymagające bezpośredniego kontaktu prowadzącego ze studentami, takie jak zajęcia praktyczne, w szczególności laboratoryjne, terenowe oraz praktyki studenckie, które mogą w uzasadnionych przypadkach odbywać się stacjonarnie.
Szczegóły znajdą Państwo w Zarządzeniu nr 9 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
Lektoraty na studiach II stopnia
Uprzejmie informujemy, że w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego zostaje pilotażowo wdrożony projekt lektoratów dedykowanych dla studentów studiów II-go stopnia.
Są to zajęcia fakultatywne, 30-godzinne, na poziomie B2+ (3 pkt ECTS).
Na realizację tych zajęć uprawnieni studenci otrzymali nową pulę żetonów typu LEK2.
Rejestracja na zajęcia będzie otwarta w terminie: 08.02 – 18.02.2021
Rejestracja na Wydziale Historii
Osoby zainteresowane realizacją zajęć na Wydziale Historii informujemy, że:
- rejestracja na egzamin "Węzłowe problemy cywilizacji starożytnych" (kierunek Historia, 1 rok I stopnia): http://ihuw.pl/dla-studentow/
licencjackie-dzienne-i- wieczorowe/informacje/ rejestracja-na-egzamin- wezlowe-problemy-cywilizacji- starozytnych-studia-i-stopnia- kierunek - rejestracja na test ze wschodu starożytnego (kierunek Historia, 1 rok I stopnia) : http://ihuw.pl/dla-
studentow/licencjackie- dzienne-i-wieczorowe/ informacje/rejestracja-na- test-ze-wschodu-starozytnego- w-ramach-egzaminu-wezlowe- problemy-cywilizacji - rejestracja na przedmioty kursowe (kierunek Historia, studia I stopnia) : http://ihuw.pl/dla-studentow/
licencjackie-dzienne-i- wieczorowe/ogloszenia/ rejestracja-na-zajecia- kursowe-kierunek-historia-na- semestr-letni-20202021
Jednocześnie informujemy, że z dniem 18 stycznia br. zmianie ulegnie główny adres mailowy sekcji studenckiej WH z sekretariat.stud.ih@uw.edu.pl na sekcja.stud.wh@uw.edu.pl (http://ihuw.pl/dla-studentow/
Rejestracja na zajęcia semestru letniego 2020/21 w Kolegium Artes Liberales
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że rejestracja na zajęcia semestru letniego 2020/21 Kolegium Artes Liberales będzie podzielona na trzy tury:
I tura - 12.01.2021 - 23.01.2021 tylko dla studentów S1-AL-F i S2-AL i oraz studentów programu S1-PRK-AL-MISH i S2-PRK-AL-MISH.
II tura - 25.01.2021 - 05.02.2021 dla wszystkich studentów AL oraz AZ, CS, FN
III tura - 08.02.2021 - 07.03.2021 dla pozostałych studentów MISH i MISMAP.
Studenci, którym nie uda się zapisać na zajęcia, będą mogli składać podania o dopisanie do zajęć w dniach 15.02.2021 - 07.03.2021 na adres: katarzyna.bosk@al.uw.edu.pl
Dr Annie Rosner
z powodu śmierci Ojca
słowa współczucia i otuchy
od całej społeczności Kolegium MISH
Konkurs na najlepszą pracę dyplomową z zakresu retoryki
Polskie Towarzystwo Retoryczne zaprasza Promotorów i Absolwentów do zgłaszania najlepszych prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich) z zakresu retoryki lub wykorzystujących aparat badawczy retoryki.
Na zgłoszenia czekamy do 31.01.2021. Więcej szczegółów (regulamin i formularz zgłoszeniowy) na stronie: https://retoryka.edu.pl/konkurs-ptr.
Ochrona Własności Intelektualnej dla studentów I i II roku studiów I stopnia (oraz jednolitych) w Kolegium MISH
Zdalne szkolenia "Ochrona własności intelektualnej" dla studentów MISH odbędą się:
- 5 marca w godz. 18.00 - 21.00
- 11 marca godz. 17.00 - 20.00
Szkolenia będą przeprowadzane za pomocą platformy Zoom. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest rejestracja poprzez USOSweb na przedmiot "Ochrona Własności Intelektualnej" (kod 4012-OWI).
Szkolenie planowane na 25 lutego zostało odwołane - za utrudnienia przepraszamy.
Rejestracja na prace roczne MISH
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że ruszyły już rejestracje na prace roczne dla MISH na rok akademicki 2020/2021. Rejestracje będą otwarte do 13 czerwca 2021 r. Osoby, które będą potrzebowały pomocy przy wielokrotnym podpięciu pracy, lub przy wyborze właściwej rejestracji, proszone są o kontakt z opiekunem administracyjnym.
Zalecenie Dyrektora Kolegium MISH
Zalecenie Dyrektora Kolegium MISH
z dnia 4 grudnia 2020 r.
w sprawie stosowania par. 14 ust. 2 i par. 15 ust. 2 Organizacji Studiów w Kolegium MISH
1. W związku z problemami dotyczącymi stosowania par. 14 ust. 2 i par. 15 ust. 2 Organizacji Studiów w zakresie sformułowanej tam konieczności uwzględniania w indywidualnym rocznym lub semestralnym planie studiów zajęć z dwóch różnych dziedzin nauki, mając na uwadze fakt, iż wymóg ten nie występował w takiej formie w obowiązujących do 30.09.2020 r. Zasadach Studiowania w Kolegium MISH, zalecam odstąpienie od tego wymogu w odniesieniu do semestralnych indywidualnych planów studiów na pierwszy semestr roku akademickiego 2020/21.
2. Sposób realizacji tego wymogu w odniesieniu do indywidualnych planów studiów na drugi semestr i ewentualnej korekty rocznych planów studiów określony zostanie odrębnie.
Dyrektor Kolegium
Marek Wąsowicz
Społeczeństwo demokratyczne i aktywność obywatelska
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w dniach 4.12.2020 r. - 12.01.2021 r. będzie trwać rejestracja na przedmiot formacyjny "Społeczeństwo demokratyczne i aktywność obywatelska". Tylko osoby, które zarejestrują się na przedmiot, będą mogły wskazać swoje preferencje dotyczące grup zajęciowych (w terminie 4-11.02.2021r.).
Termin złożenia planu na semestr zimowy
Dyrekcja Kolegium MISH podjęła decyzję o przedłużeniu terminu złożenia planu na semestr zimowy do 7 grudnia 2020 r.
Szkolenie BHP
Uprzejmie informujemy, że przedmiot „Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej" jest obowiązkowy dla osób rozpoczynających naukę na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
Szkolenie jest realizowane za pośrednictwem strony internetowej Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego https://kampus.come.uw.edu.pl w języku polskim i angielskim.
Materiały dydaktyczne niezbędne do odbycia szkolenia udostępniono bez ograniczenia czasowego w formie czterech modułów. Test, którego zaliczenie jest warunkiem ukończenia szkolenia, składa się z 26 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Przedmiot „Szkolenie w zakresie bhp" zostanie zaliczony po uzyskaniu 14 i więcej poprawnie zaznaczonych odpowiedzi.
Do testu można przystąpić w następujących terminach:
1) od 16 listopada 2020 roku do 14 lutego 2021 roku,
2) od 26 lutego 2021 roku do 7 kwietnia 2021 roku.
Dodatkowe terminy nie zostały przewidziane.
W przypadku niezaliczenia przedmiotu w wyznaczonych wyżej terminach, powtarzanie kursu będzie możliwe od 30 sierpnia do 12 września 2021 r. Za powtarzanie przedmiotu jest pobierana opłata, której wysokość określona zostanie w Zarządzeniu Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie wysokości opłat za usługi edukacyjne w roku akademickim 2020/2021. Opłata będzie wnoszona przelewem na rachunek bankowy właściwy dla wydziału studenta.
Studenci, którzy rozpoczynają naukę na drugim kierunku studiów, bądź na innym poziomie kształcenia, a w ramach dotychczasowego kształcenia zaliczyli szkolenie bhp (nie wcześniej niż w roku akademickim 2016/17), mogą zgłosić się do koordynatorek przedmiotu: Pani Niny Zielińskiej lub Pani Doroty Olejarki celem przepisania zaliczenia na rozpoczętym kierunku/poziomie kształcenia.
Jeżeli w trakcie realizowania przedmiotu student lub doktorant nie może z powodów zdrowotnych lub technicznych odbyć zaliczenia powinien skontaktować się z koordynatorem przedmiotu za pomocą poczty elektronicznej bhp-pomoc@adm.uw.edu.pl
Seminarium IEiAK: Niewolnictwo po polsku - dr hab. K. Pobłocki
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zapraszają na seminarium naukowe online, podczas którego
dr hab Kacper Pobłocki (EUROREG UW) wygłosi wykład pt. "Niewolnictwo po polsku".
Więcej na stronie IEiAK
lub fb IEiAK.
Seminarium odbędzie się:
04.11.2020 (środa), o godz. 10:30
Link do spotkania: https://meet.google.com/qry-jgta-owp
Komunikat
Szanowni Państwo,
Podjąłem decyzję o powierzeniu z dniem dzisiejszym pełnienia obowiązków opiekuna następującym osobom:
dr Adam Ploszka (Wydział Prawa i Administracji) - I rok
dr hab. Anna Wolińska (Wydział Filozofii) - II rok
dr Ilona Szewczyk (Wydział „Artes Liberales”) – III rok
dr hab. Zuzanna Benincasa (Wydział Prawa i Administracji) - IV rok
dr hab. Marta Rakoczy (Instytut Kultury Polskiej) - V rok
Podjąłem tę decyzję, ponieważ rozmowy prowadzone z przedstawicielami samorządu studentów, mające na celu ustalenie listy kandydatów na stanowiska opiekunów, wymagają jeszcze dłuższego czasu. Decyzja została podjęta z uwagi na konieczność zapewnienia normalnego funkcjonowania Kolegium w zakresie spraw studiów (z ograniczeniami wynikającymi z przepisów zewnętrznych), w tym zwłaszcza w obliczu zagrożenia płynności rozliczania roku i przygotowania obron odbywających się w październiku i listopadzie. Wyznaczając osoby pełniące tymczasowo obowiązki opiekunów uwzględniłem zalety kontynuacji obowiązków przez dotychczasowych opiekunów oraz potrzebę zróżnicowania składu grupy opiekunów, jeśli idzie o Wydziały, z których się wywodzą.
Pragnę podziękować wymienionym wyżej osobom za gotowość podjęcia się trudu wykonywania obowiązków opiekuna. Szczególne podziękowanie kieruję do dr Ilony Szewczyk i dr hab. Zuzanny Benincasy, które – niezależnie od kontynuowania na zasadzie dobrej woli swoich dotychczasowych obowiązków – podjęły się dodatkowo zastępowania dr hab. Agnieszki Jasiewicz-Betkiewicz.
Marek Wąsowicz
Stypendium rektora na rok 2020/21
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że tura składania wniosków o stypendium rektora na rok 2020/21 została już otwarta i potrwa do 3 listopada br. W tym roku wniosek o stypendium rektora należy złożyć w formie dokumentu elektronicznego przez USOSweb.
Po dojściu do ekranu 8 należy kliknąć w przycisk „DALEJ: PODPISZ I ZŁÓŻ ELEKTRONICZNIE” (przycisk "zarejestruj" jest nieaktywny). USOSweb otworzy kolejny ekran, na którym będzie trzeba wprowadzić kod autoryzacyjny (USOSweb wygeneruje go automatycznie i wyśle na adres mailowy studenta podany w USOSweb – czasem trzeba na niego chwilę zaczekać). Po wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego nastąpi złożenie wniosku drogą elektroniczną przez USOSweb – wniosek będzie miał status „złożony”. Wniosek, który ma status złożony, jest wnioskiem poprawnie złożonym.
Zarządzenie Dyrektora Kolegium MISH nr 3/2020
Zachęcamy studentów Kolegium MISH do zapoznania się z najnowszym zarządzeniem Dyrektora Kolegium MISH w sprawie ekwiwalentyzacji semiotyki logicznej.
Uroczyste zakończenie studiów roku akademickiego 2019/2020 oraz inauguracja nowego roku akademickiego 2020/2021 na Wydziale Psychologii
Wydział Psychologii serdecznie zaprasza do udziału online w wyjątkowym wydarzeniu na Wydziale Psychologii UW, które ze względu na panującą sytuację, będzie połączeniem dwóch uroczystości –zakończenia studiów 2019/2020 oraz inauguracji nowego roku akademickiego 2020/2021.
Uroczystość odbędzie się 13 października o godz. 14:00 i będzie transmitowana na YouTube.
Aby móc oglądać wydarzenie, wystarczy otworzyć poniższy link:
Wykład inauguracyjny zatytułowany „Ludzki węch – perspektywa psychologiczna” poprowadzi prof. dr hab. Ewa Czerniawska.
Program uroczystości:
- Powitanie i przemówienie dziekana Wydziału Psychologii, dr. hab. Kamila Imbira, prof. ucz.
- Prezentacja najlepszych badań realizowanych w ramach prac magisterskich
- Wręczenie nagród Dziekana za osiągnięcia naukowe i organizacyjne dla wyróżniających się studentów przez prof. Dominikę Maison
- Przemówienie prodziekana ds. studenckich dr hab. Kamilli Bargiel-Matusiewicz
- Uroczyste ślubowanie
- Wręczenie upominków osobom z najlepszymi wynikami rekrutacji
- Podsumowanie studiów oraz podziękowanie za pełnienie funkcji dziekana prof. Dominice Maison przez Samorząd Studencki Wydziału Psychologii UW
- Wykład inauguracyjny prof. Ewy Czerniawskiej, zatytułowany „Ludzki węch – perspektywa psychologiczna”
Inicjatywy doskonałości
Ruszyła druga edycja konkursu minigrantów w ramach programu "Inicjatywy doskonałości" na UW. O wsparcie projektów mogą ubiegać się zespoły badawcze składające się z przedstawicieli przynajmniej trzech uczelni sojuszu 4EU+. Wspólne inicjatywy dotyczą programów flagowych:
- Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim,
- Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków,
- Transformacja nauki i społeczeństwa poprzez rozwijanie zaawansowanych technologii informacyjnych, obliczeniowych i komunikacyjnych,
- Bioróżnorodność i zrównoważony rozwój.
Wnioski można składać do 5 listopada.
Pytania można kierować na adres: 4euplus(at)uw.edu.pl
Więcej informacji
Socjologia cyfrowa
Szanowni Państwo, Studentki i Studenci II stopnia Kolegium MISH,
Uprzejmie informujemy, że w związku z dużym zainteresowaniem kierunkiem „Socjologia cyfrowa”, dzięki uprzejmości Wydziału Socjologii, w roku akademickim 2020/21 dysponujemy 2 miejscami na tym kierunku.
Podania składać należy do dra Pawła Poławskiego, na adres polapaw@is.uw.edu.pl
do 11 października br. W podaniu proszę podać:
- ocenę z dyplomu licencjackiego
- średnią ocen ze studiów I stopnia
Jeśli liczba kandydatów będzie większa niż 2 osoby, zostanie utworzona lista rankingowa, wedle ocen uzyskanych na dyplomie licencjackim i średniej ze studiów. Warunkiem ubiegania się o miejsce jest średnia ze studiów nie niższa niż 4,7. W przypadku większej liczby osób, które uzyskają identyczną liczbę punktów dodatkowo przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna.
Minimum programowe dla kierunku „Socjologia cyfrowa” zostanie ustalone indywidualnie dla każdego studenta, dlatego prosimy o informację o planowanej realizacji innych minimów w ramach MISH.
Dr Paweł Poławski
Elektroniczna Legitymacja Studencka dla osób rozpoczynających naukę w Kolegium MISH
Już wkrótce poinformujemy, kiedy i w jaki sposób Kolegium MISH będzie wydawało ELS, jednak nim to nastąpi, mogą Państwo korzystać z mLegitymacji w swoich telefonach. Instrukcję, jak można pobrać mLegitymację znajdą Państwo na stronie https://www.uw.edu.pl/mlegitymacje-studenckie-juz-dostepne-na-uw/
Informacja w sprawie ręcznej rejestracji na zajęcia na Wydziale Filozofii (w wypadku braku miejsc)
Szanowni Państwo,
w razie braku miejsc na zajęciach - studenci mogą być dorejestrowani ręcznie, przez pełnomocnika ds. USOS. Takie dorejestrowanie następuje na wniosek studenta, za zgodą prowadzącego.
Osoby ubiegające się o dorejestrowanie na zajęcia, na których nie ma już wolnych miejsc, powinny:
- skontaktować się mailowo z osobą/osobami prowadzącymi zajęcia i uzyskać zgodę prowadzącego/prowadzących na dorejestrowanie;
- wypełnić formularz
- przesłać wypełniony formularz na adres mailowy Pani Alicji Chybińskiej.
W formularzu należy wkleić treść maila ze zgodą prowadzącego. Formularze bez zgody nie będą przyjmowane.
W wypadku przedmiotów składających się z wykładów i ćwiczeń - zgoda osoby prowadzącej ćwiczenia jest obligatoryjna.
Obowiązuje zasada: jeden przedmiot = jeden formularz.
Maile w sprawie rejestracji dodatkowej, z załączonym formularzem, proszę zatytułować: "rejestracja ręczna na zajęcia na WFZ".
Specjalizacja "Kultura wizualna"
Instytut Kultury Polskiej zaprasza studentów studiów II stopnia do rekrutacji na specjalizację "Kultura wizualna".
Rekrutacja trwać będzie od 1 do 10 października. Na początku października odbędzie się również spotkanie informacyjne. Komplet informacji można znaleźć pod adresem: https://ikp.uw.edu.
Pytania można kierować na adres: specjalizacjawizualna@gmail.
Zarządzenia Dyrektora
Studenci Kolegium MISH proszeni są o zapoznanie się z nowymi zarządzeniami Dyrektora Kolegium w sprawie przedmiotów formacyjnych oraz ekwiwalentów semiotyki logicznej - ich treść jest dostępna na stronie https://www.mish.uw.edu.pl/ogloszenia-dyrekcji
Zaproszenie na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2020/2021
Zapraszam do udziału w inauguracji roku akademickiego 2020/21 w Kolegium Międzydziedzinowych
Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych. Inauguracja odbędzie się w formie zdalnej
29 września o g. 11.00 (link zostanie przesłany odrębnym mailem).
Program inauguracji:
1) Wystąpienie Dyrektora Kolegium MISH;
2) Wystąpienie Przewodniczącej Samorządu Studenckiego Kolegium MISH;
3) Wykład inauguracyjny (w formie zdalnej) prof. ucz. dr hab. Jakuba Urbanika „O (nie)potrzebności historii prawa”.
Po inauguracji przewidziane jest spotkanie informacyjne (on-line) z opiekunem I roku studiów oraz kierownikiem Sekretariatu Kolegium. meet.google.com/etc-youe-zqg
Dyrektor Kolegium MISH
Prof. dr hab. Marek Wąsowicz
Kolegium MISH dla początkujących
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy nowo przyjętych studentów do udziału w zdalnym szkoleniu "Kolegium MISH dla początkujących". Szkolenie poprowadzą dr hab. Piotr Schollenberger oraz mgr Agnieszka Sobótka.
Terminarz szkoleń:
21 września godz. 14.00 studenci, których nazwiska zaczynają się na litery od A do J
22 września godz. 14.00 studenci, których nazwiska zaczynają się na litery od K do M
25 września godz 15.00 studenci, których nazwiska zaczynają się na litery od N do Ź
Link do szkolenia: meet.google.com/xha-drdv-ing
Linki do spotkań Google Meet zostaną podane na kwadrans przed rozpoczęciem szkolenia.
Konkurs na stanowisko stypendysty (OPUS16)
Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW za zgodą JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ogłasza konkurs na stanowisko stypendysty w Ośrodku Badań nad Migracjami.
Rekrutacja na Program MOST
Osoby zainteresowane podjęciem studiów w innej Uczelni w semestrze zimowym lub w całym roku akademickim 2020/2021, zobowiązane są zarejestrować się pomiędzy 2 a 15 września 2020 roku w Internetowej Rejestracji Kandydatów MOST (tzw. IRK MOST) na stronie http://most.amu.edu.pl/, wpisać wymagane dane osobowe oraz dane dotyczące studiów, a następnie wydrukować formularz.
Inicjatywa doskonałości - Uczelnia Badawcza
Uprzejmie informujemy, że trwa nabór w ramach Działania III.3.2. „Promocja badań naukowych” Programu „Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Celem konkursu jest zwiększenie widzialności oraz promocja wyników badań naukowych zrealizowanych na Uniwersytecie Warszawskim przez indywidualnych naukowców i/lub zespoły badawcze.
Nabór trwa do 15.08.2020.
Szczegóły na stronie https://
Wnioskowanie o miejsca w domu studenta na rok ak. 2020/2021
Uprzejmie informujemy, że studenci mogą wnioskować o miejsca w domu studenta na rok ak. 2020/21 do 2 sierpnia 2020 r. Dla osób przyjętych na I rok przewidziany jest osobny termin.
Wniosek o przyznanie miejsca w domu studenta, po uprzednim zarejestrowaniu formularza elektronicznego w USOSweb, studenci Kolegium MISH powinni przesłać wraz z wymaganą dokumentacją na adres poczty elektronicznej p. Agnieszki Sobótki (ligatura(at)mish.uw.edu.pl).
Wnioski wraz z dokumentami przyjmowane będą tylko z maili w domenie UW.
Szczegóły na stronie: http://bss.uw.edu.pl/sekcja-socjalna/ubieganie-sie-o-miejsce-w-domu-studenta/
Wykłady dla Kandydatów
Szanowni Państwo,
w tym roku nie mogliśmy zorganizować tradycyjnych wykładów dla Kandydatów do Kolegium MISH w ich dotychczasowej formie, dlatego serdecznie zapraszamy na wykłady online dostępne pod adresem https://www.mish.uw.edu.pl/informacja-dla-kandydatow
Wyjazd na studia zagraniczne lub praktykę a COVID-19
Wszystkich studentów zainteresowanych wyjazdami na zagraniczne studia lub praktyki zachęcamy do zapoznania się z komunikatem BWZ Komunikat BWZ nr 1420SMSSMP 201920202021.pdf
Inicjatywa doskonałości
Międzyuczelniane zespoły badaczy z UW oraz innych uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ mogą ubiegać się o minigranty na inicjatywy naukowe w ramach obszaru flagowego nr 2 (Flagship 2) „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”, w tym te, które uwzględniają kwestie związane z COVID-19. Minigranty będą finansowane z projektu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
Wnioski można składać do 15 lipca.
Więcej informacji:
Spotkania online dotyczące Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) IDUB na UW
Trwa cykl spotkań online dotyczących 5 Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) "Inicjatywy doskonałości" na UW, podczas których członkowie społeczności UW będą mogli dowiedzieć się m.in., jak można włączyć się w działania realizowane w ramach danego POB. Spotkania te organizowane są przez zespoły, które pracują nad szczegółami realizacji poszczególnych Priorytetowych Obszarów Badawczych.
23 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie, dotyczące POB IV „Przekraczanie granic humanistyki”. Linki do formularzy rejestracyjnych na pozostałe spotkania dostępne są pod adresem: https://
Harmonogram spotkań:
- 30 czerwca 2020 r., godz.10:00-15:00 – POB I „Badania dla Ziemi”
- 1 lipca 2020 r., godz. 10:00-14:00 – POB II „U podstaw mikro i makro świata”
- 2 lipca 2020 r., godz.14:30 – POB III „Wyzwanie petabajtów”
- 10 lipca 2020 r., godz. 10:00-13:00 – POB V „W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań”
Sprawozdanie rektora Uniwersytetu Warszawskiego z działalności uczelni w 2019 roku
24 czerwca, podczas posiedzenia online, ostatniego przed wakacjami, Senat przyjął „Sprawozdanie rektora Uniwersytetu Warszawskiego z działalności uczelni w 2019 roku”. W sprawozdaniu znajdują się informacje na temat wszystkich najważniejszych aspektów działalności UW w ubiegłym roku. Więcej informacji: https://www.uw.edu.pl/
Rekomendacje 2020
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że ze względu na szczególną sytuację spowodowana pandemią koronawirusa, podania o rekomendację na wszystkie kierunki limitowane I stopnia i na jednolite studia magisterskie składać można w nieprzekraczalnym terminie do 18 września, zaś na studia II stopnia- 24 września. Wzory podań podane zostaną podane w najbliższych dniach.
dr Anna Rosner
Obrona pracy dyplomowej (instrukcja zaktualizowana)
Szczegóły dotyczące przygotowania dokumentacji do zdalnej obrony pracy dyplomowej w ramach MISH znajdą Państwo w zakładce www.mish.uw.edu.pl/dyplomy
Termin rozliczenia etapu
Termin rozliczenia etapu dla studentów Kolegium MISH został przedłużony do 25 września 2020 r.
Prace dyplomowe
Szanowni Państwo!
W tym roku wielu z Państwa doświadcza trudności z przygotowywaniem prac dyplomowych w związku z panująca pandemią. W związku z tym zapewne część z Państwa będzie chciała skorzystać z możliwości przedłużenia terminu złożenia pracy dyplomowej i obrony do końca grudnia. Ponieważ jednak nie została wprowadzona żadna nowa procedura z tym związana, obowiązuje dotychczasowa. Oznacza to, że każdy, kto będzie chciał skorzystać z tej możliwości, powinien najpierw zaliczyć wszystkie przedmioty z planu poza seminarium dyplomowym, zgłosić to opiekunowi roku, a następnie złożyć przez USOS do dnia 30 września 2020 podanie o przedłużenie terminu złożenia pracy i obrony do końca grudnia 2020. Z tej możliwości nie będą mogły skorzystać osoby, które chcą wpisać się na dodatkowy rok celem realizacji drugiego
Małgorzata Głowacka-Grajper
Ankiety oceniające zajęcia w IF
Szanowni Państwo,
zachęcam do oceny zajęć, na które Państwo uczęszczali w Instytucie Filozofii w roku akademickim 2019/2020 (zajęcia całoroczne i z semestru letniego). Opinie studentów są dla nas bardzo ważne, dlatego – pomimo odwołania przeprowadzanej centralnie przez PEJK ewaluacji zajęć dydaktycznych na UW – podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu w IF oceny zajęć przy użyciu USOSweb.
Ankiety oceniające zajęcia zawierają 9 pytań. Odpowiedź na te pytania zajmie Państwu kilka minut. Ankiety będą dostępne na Państwa kontach w USOSweb do niedzieli, 14 czerwca, do godz. 23:59. Zachęcam też do podzielenia się swoimi uwagami dotyczącymi zajęć w komentarzu (pytanie otwarte).
Ankiety są anonimowe. Nie jest możliwe zidentyfikowanie osoby udzielającej konkretnych odpowiedzi. Prowadzący zajęcia zobaczą zbiorcze wyniki ankiet po zakończeniu roku akademickiego – 1 października 2020 r.
Pozdrawiam
Bogdan Dziobkowski
Informacja techniczna: ankiety są dostępne w USOSwebie, ścieżka: Dla studentów => Moje studia => Ankiety. Udzielając odpowiedzi na pytania zamknięte, proszę zaznaczyć właściwą wartość przy każdym pytaniu (domyślnie ustawiona jest wartość 0).
Korekty planów
Ze względu na obecną sytuację termin składania korekty planów został wydłużony do 31 lipca 2020 r.
Rejestracje na Wydziale Psychologii
Wydział Psychologii informuje, że szczegóły dotyczące nadchodzącej rejestracji można znaleźć na stronie: http://psych.uw.edu.
Wszyscy studenci MISH, którzy są aktywni na programie SJ-PRK-PS-MISH, zostali uprawnieni do rejestracji na przedmioty obligatoryjne i fakultety.
Do rejestracji na zajęcia specjalizacyjne w I serii wymagane jest zapisanie na listę specjalizacji.
Egzaminy certyfikacyjne biegłości językowej w sesji letniej 2020
Rada Koordynacyjna ds. Certyfikacji Biegłości Językowej UW prosi o zapoznanie się z harmonogramem zdalnych egzaminów ustnych z języka obcego oraz o uważne śledzenie strony: http://rada.wn.uw.edu.pl/pl/terminy-rejestracji/
Zarządzenie dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu po 25 maja
Zgodnie z zarządzeniem Rektora w sprawie funkcjonowania uniwersytetu po 25 maja zajęcia online będą prowadzone do końca bieżącego roku akademickiego
Zajęcia oraz egzaminy dyplomowe w IF
Szanowni Państwo,
niżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania dotyczące obecnej sytuacji.
1. Do kiedy trwają zajęcia w IF?
Zajęcia w IF trwają do 14 czerwca. Do końca semestru będą prowadzone wyłącznie w formie zdalnej. Sesja letnia odbędzie się w dniach 15 czerwca – 5 lipca 2020 r.
2. Czy wszystkie egzaminy będą miały formę zdalną?
W tej chwili ta sprawa nie jest rozstrzygnięta. Musimy poczekać na zarządzenie JM Rektora regulujące działanie UW m.in. w okresie sesji. Po ukazaniu się tego zarządzenia przystąpimy do układania szczegółowego harmonogramu sesji.
3. Jak obecnie wygląda procedura zatwierdzania tematów prac dyplomowych?
Po zatwierdzeniu ostatecznej wersji tytułu pracy dyplomowej promotor przesyła do sekretariatu właściwego dla kierunku studiów mail z informacją o tytule pracy (w wersji polskiej i angielskiej) oraz imieniu i nazwisku jej autora (dołączając tego ostatniego do korespondencji). W obecnej sytuacji taka procedura wydaje mi się najbardziej dogodna z Państwa punktu widzenia.
4. Jak wygląda procedura składania pracy dyplomowej? Czy na pracy powinien być podpis autora i promotora?
Również tę procedurę postaramy się maksymalnie uprościć. Musimy jednak poczekać na ukazanie się wytycznych JM Rektora w tej sprawie. Szczegóły powinny być znane do końca maja.
5. Jaką formę w IF będą miały egzaminy dyplomowe?
Ten problem też zostanie rozstrzygnięty dopiero po wydaniu przez JM Rektora wspomnianego zarządzenia.
6. Do kiedy trzeba zdać egzamin dyplomowy, by wziąć udział w rekrutacji na studia II stopnia w IF?
Pierwsza tura rejestracji na studia stacjonarne II stopnia na kierunkach filozofia i bioetyka będzie trwała do 19 lipca. Osoby, które zdadzą egzamin dyplomowy do tego dnia (włącznie), będą mogły zarejestrować się w IRK i wziąć udział w rekrutacji. Jeżeli po pierwszej turze zostaną wolne miejsca, odbędzie się druga tura, z rejestracją w IRK trwającą do 13 września. W roku 2018 i 2019 drugiej tury nie było.
Chciałbym Państwa zapewnić, że będę starał się, by egzaminy dyplomowe były organizowane sprawnie i w dogodnych dla Państwa terminach. Jeżeli chodzi o studia na kierunku filozofia, to jestem do Państwa dyspozycji właściwie przez cały czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Proszę jednak pamiętać, że termin egzaminu dyplomowego zależy też od dostępności promotora i recenzenta.
7. Co z ankietami studenckimi?
W tym semestrze ankiety ewaluacji zajęć przeprowadzane centralnie przez PEJK zostały odwołane. W związku z tym podjęliśmy działania, by w IF wprowadzić własny system oceny zajęć przy użyciu systemu USOSweb. Zależy nam na tym, by mieli Państwo możliwość wyrażenia swojej opinii o zajęciach, na które Państwo uczęszczają. Mam nadzieję, że się uda.
Prawdopodobnie najpóźniej do końca maja na poziomie centralnym zapadną wszystkie rozstrzygnięcia na temat działania UW w kolejnych miesiącach. W związku z tym na początku czerwca chciałbym się z Państwem spotkać i przedstawić szczegóły dotyczące m.in. sesji i egzaminów dyplomowych. Proponuję, by spotkanie to miało formę transmisji na kanale YouTube. Transmisji będzie towarzyszył czat na żywo, za pomocą którego będą Państwo mogli zadawać pytania. Termin tego spotkania zostanie podany pod koniec maja.
Pozdrawiam serdecznie
Bogdan Dziobkowski
Mikrogranty
Szanowni Państwo,
w związku z zarządzeniami władz UW regulującymi funkcjonowanie Uczelni w czasie epidemii informujemy, że program tzw. “mikrograntów” działa nadal na dotychczasowych zasadach – z tą jednak zmianą, że ROZLICZAĆ BĘDZIE MOŻNA TYLKO TAKIE DZIAŁANIA, KTÓRE NIE ŁĄCZĄ SIĘ Z WYJAZDAMI I OGÓLNIEJ MOBILNOŚCIĄ SIĘGAJĄCĄ POZA UNIWERSYTET. W praktyce oznacza to np. możliwość finansowania udziału w konferencjach zdalnych i innych wirtualnych działaniach naukowych. Oczywiście z odpowiednim uzasadnieniem merytorycznym.
Z wyrazami szacunku
Marek Węcowski
Z-ca Dyrektora Kolegium ds. tutoringu
Dyżury telefoniczne
Dr Ilona Szewczyk ma ostatnio problem ze służbowym adresem mailowym, dlatego zaprasza do kontaktu telefonicznego we wtorki, środy i piątki w godz. 13.00-16.00 tel. 669 903 903
Rejestracja na specjalizację na Wydziale Psychologii
Wszyscy studenci Kolegium MISH, którzy chcieliby otrzymać potwierdzenie wykazu ocen dla potrzeb rejestracji na specjalizację na Wydziale Psychologii, proszeni są o samodzielne sporządzenie tabeli zawierającej wykaz ocen przedmiotów kierunkowych i przesłanie go na adres mailowy Pani Anety Onyszczuk (a.onyszczuk@mish.uw.edu.pl). Wiadomość powinna zawierać imię, nazwisko i numer albumu studenta.
Ankiety ewaluacji zajęć
Szanowni Państwo,
decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Jolanty Choińskiej-Miki, wszystkie ankiety ewaluacji zajęć na Uniwersytecie Warszawskim zostają w bieżącym semestrze odwołane. W związku z tym zapowiedziane kilka dni temu badanie PEJK w formie elektronicznej, które miało być odpowiedzią na liczne sygnały z Państwa strony o potrzebie jego przeprowadzenia, także się nie odbędzie. Decyzja o odstąpieniu od ewaluacji podyktowana jest faktem, że wyniki badań prowadzonych w tak nietypowych warunkach nie będą w żadnym stopniu porównywalne z ocenami z lat wcześniejszych, a tym samym utracą swój podstawowy walor. Mamy nadzieję, że do ankietowania powrócimy już w następnym semestrze.
Zajęcia i sesje egzaminacyjne w IF UW
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że w Instytucie Filozofii UW do końca semestru letniego wszystkie zajęcia dydaktyczne będą prowadzone wyłącznie w formie zdalnej.
Bieżąca edycja Studenckiej Ankiety Oceny Zajęć Dydaktycznych zostanie przeprowadzona przy użyciu systemu USOSweb.
Egzaminacyjna sesja letnia odbędzie się w dniach 15.06.2020 r. – 05.07.2020 r.
Egzaminacyjna sesja poprawkowa semestru letniego odbędzie się w dniach 31.08.2020 r. – 13.09.2020 r.
Szczegóły dotyczące przeprowadzania zaliczeń, egzaminów i egzaminów dyplomowych przekażę Państwu, jak tylko ukaże się stosowne zarządzenie JM Rektora UW w tej sprawie (po 10 maja).
Serdecznie pozdrawiam
Bogdan Dziobkowski
Praca roczna 2019/2020
Uprzejmie informujemy, że w roku ak. 2019/2020 rozliczenie pracy rocznej dla MISH będzie się odbywało wyłącznie w oparciu o dokumentację elektroniczną.
Do rozliczenia wystarczy, że recenzja pracy rocznej w wersji elektronicznej zostanie przesłana bezpośrednio przez tutora na adres mish@mish.uw.edu.pl Studenci proszeni są o przesłanie ostatecznej wersji pracy na ten sam adres.
Prosimy o przesyłanie prac rocznych oraz recenzji w formacie PDF.
Zajęcia zdalne
Szanowni Państwo,
Od kilku tygodni zajęcia na Uniwersytecie odbywają się w specjalnym trybie. Wykładowcy prowadzą je w rozmaity sposób, kontaktując się ze studentami np. przez komunikatory lub maile. Mogą jednak zdarzać się sytuacje, kiedy nie mają Państwo żadnych informacji o zajęciach, sposobie ich zaliczania, a kontaktu z prowadzącym brak. Postaramy się wyjaśnić takie sytuacje zawczasu, żeby nie powstały problemy z zaliczeniem zajęć wpisanych do planu, a konsekwencji także z zaliczeniem roku. Bardzo proszę, aby ci z Państwa, którzy mają takie doświadczenie zechcieli skontaktować się ze mną do końca kwietnia.
Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia
Anna Rosner
Komunikaty BWZ
Szanowni Państwo,
wszystkich studentów zainteresowanych programem Erasmus, prosimy o zapoznanie się z komunikatami Biura Współpracy z Zagranicą:
Zdalny dyżur
Dr Ilona Szewczyk zaprasza na swój zdalny dyżur 8 kwietnia w godz. 12.00-14.00. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt mailowy i zatytułowanie wiadomości DYŻUR MISH.
List do studentów Kolegium MISH
List Dyrektora Kolegium MISH
do wszystkich osób studiujących w Kolegium MISH
Szanowni Państwo,
Od trzech tygodni Uniwersytet funkcjonuje w szczególnym trybie. Zajęcia (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria) prowadzone normalnym sposobem zostały zawieszone i cała uniwersytecka dydaktyka przeniosła się na platformy zdalnego nauczania i elektronicznych kontaktów. W takim samym trybie działają sekretariaty, dziekanaty, biura administracji uniwersyteckiej. W tej nadzwyczajnej sytuacji musimy się przestawić na inne narzędzia edukacyjne, na inne sposoby sprawdzania wiedzy i umiejętności, na inny tryb wymiany myśli, na inny rytm organizacji dnia. Musimy jednak przede wszystkim, pozostając w przymusowej indywidualnej i terytorialnej separacji, podtrzymywać uniwersytecką wspólnotę, czuć mocniej niż kiedykolwiek przynależność do niej i nadawać jej za pomocą wirtualnych narzędzi realny kształt. Musimy ją zatem budować siłą naszej wyobraźni, drobnymi gestami, wymianą myśli, dobrą radą, wzajemnąpomocą, udziałem w zdalnych zajęciach. Musimy się jej wszyscy nauczyć i mądrze praktykować.
To także trudny czas dla studiujących w Kolegium MISH. Mamyogólne wskazówki co do sposobów prowadzenia zajęć, ale konkretne pomysły rodzą się na poziomie wydziałów (a w ich ramach nierzadko w instytutach, katedrach i zakładach). MISH-owcy są obecni w wielu uniwersyteckich jednostkach, najczęściej realizują zajęcia w kilku z nich jednocześnie. A w każdym z tych miejsc pojawiają się specyficzne rozwiązania, wynikające z inwencji wykładowców czy pomysłów wydziałowej administracji. Wyzwania, jakie stają tutaj przed studentami, w przypadku osób z MISH-u multiplikują się. Mam świadomość, że oznacza to liczne kłopoty, a przede wszystkim niepewność, czy uda się zrealizować zaplanowany program, zaliczyć etap studiów, uzyskać w przewidzianym terminie dyplom. I towarzyszy temu zapewne obawa, czy uda się w tej sytuacji urzeczywistnić wszystkie marzenia i plany, z jakimi rozpoczynali Państwo studia w naszym Kolegium.
Pragnę wszystkich Państwa zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by w tym trudnym czasie studia w Kolegium nadal były źródłem satysfakcji. Nasi opiekunowie są w pogotowiu, by Państwu pomagać, nasi tutorzy chętnie doradzą, jak zmodyfikować plany studiów i realizować ambitne naukowe zamierzenia, nasz sekretariat stoi na posterunku, by na bieżąco załatwiać on-line wszystkie Państwa sprawy, komisja stypendialna (z udziałem przedstawicieli samorządu studenckiego) wykonuje bez przerwy swe zadania, a cała Dyrekcja jest gotowa, by zadbać o w miarę normalne funkcjonowanie Kolegium, podejmować w sprawach studenckich elastyczne decyzje, a gdy trzeba będzie – interweniować na szczeblu poszczególnych wydziałów czy rektoratu. Jeśli macie Państwo problemy, trudności, czujecie się niepewnie – piszcie do nas. W miarę możliwości będziemy starać się pomagać.
Wierzę w Państwa wyobraźnię, wewnętrzną siłę i chęć przekraczania granic. Życzę zdrowia i cierpliwości. Pandemia minie, a Uniwersytet i nasze Kolegium będą trwać dalej.
Marek Wąsowicz
Dyrektor Kolegium MISH
Warszawa, 31 marca 2020 r.
Termin składania planów
Przypominamy wszystkim studentom Kolegium MISH, że 31.03 upływa termin składania planów. W bieżącym roku akademickim plany należy składać wyłącznie drogą elektroniczną.
Dyżur
W najbliższą środę (1.04) dr Ilona Szewczyk poprowadzi dyżur internetowy w godz. 13.30 - 15.00. Wszyscy chętni do udziału, proszeni są o wcześniejszy kontakt mailowy.
Zajęcia w Katedrze im. T. Mazowieckiego w semestrze letnim
Zajęcia prowadzone w Katedrze im. T. Mazowieckiego od 17 marca 2020 r. do odwołania odbywają się przez komunikator Google Hangouts Meet. O szczegółach studenci informowani są na bieżąco w mailach (USOS mail).
Stypendia UW
Studentów zainteresowanych wnioskowaniem o stypendia UW w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego, prosimy o zapoznanie się z poniższym komunikatem:
Dyżur internetowy
Szanowni Państwo,
We środy w godzinach 13:00-14:00 będę pełnić dyżury internetowe. Mogą Państwo skontaktować się ze mną w tym czasie przez aplikację Skype. Osoby zainteresowane osobistym kontaktem w tym terminie proszę o mail, bym podał Państwu mój adres skype'owy.
Z poważaniem i życzeniami zdrowia,
Marek Węcowski
Komunikat z 16 marca
W związku z wprowadzonym 13 marca 2020 r. stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce siedziba Kolegium MISH przy ul. Prostej 69 zostaje wyłączona z użytkowania do odwołania.
Kolegium MISH będzie w całości pracowało zdalnie. We wszystkich sprawach prosimy o kontakt mailowy.
BUW w trakcie przerwy w zajęciach
Biblioteka jest nieczynna w dniach 11 marca – 14 kwietnia 2020 r. na podstawie Zarządzenia Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.
- Studenci, Doktoranci i Pracownicy UW mają możliwość zdalnego dostępu do kolekcji książek i czasopism elektronicznych będących w subskrypcji UW, dostępnych ze strony BUW w zakładce „Zasoby online” (https://www.buw.uw.edu.pl/
zasoby-online/ ), po zalogowaniu się za pomocą numeru karty bibliotecznej (numeru ELS/ELP – jeśli te dokumenty zostały aktywowane jako karta biblioteczna) i hasła. - Studenci, Doktoranci i Pracownicy UW, którzy posiadają ELS i ELP, a nie założyli jeszcze konta bibliotecznego, mogą je zdalnie aktywować. Szczegółowe informacje i linki do aktywacji znajdują się w zakładce Zapisy na stronie https://www.buw.uw.
edu.pl/informacje-praktyczne/ jak-korzystac/ - Nowe hasło można uzyskać poprzez opcję „Zapomniałeś hasła” dostępną pod panelem logowania do konta bibliotecznego.
Przedłużenie ważności ELS
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał rozporządzenie, na mocy którego ważność legitymacji studenckich i doktoranckich została automatycznie wydłużona do 31 maja, zatem nie ma potrzeby, by zgłaszać się do sekretariatu osobiście.
Komunikat
Szanowni Państwo!
Odwołano:
do 14 kwietnia 2020 r. wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy, z wyjątkiem zajęć prowadzonych zdalnie;
do 30 kwietnia 2020 r. wydarzenia o charakterze otwartym (konferencje, sympozja, wykłady otwarte, imprezy artystyczne i inne);
zawieszono do 30 kwietnia 2020 r. służbowe wyjazdy zagraniczne.
Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji prosimy o śledzenie:
Komunikat
Prosimy o zapoznanie się z komunikatami w sprawie zaleceń dot. procedur zapobiegających rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusowych.
Zaproszenie
Katedra im. T. Mazowieckiego i Fundacja im. K. Adenauera serdecznie zapraszają na spotkanie z p. Rolandem Freudensteinem niemieckim politologiem, wicedyrektorem Center for European Studies grupy EPL w Brukselii i wieloletnim dyrektorem warszawskiego oddziału Fundacji K. Adenauera. Spotkanie (prowadzone w jęz. polskim) odbędzie się w ramach konwersatorium „W poszukiwaniu tożsamości, czyli o polskiej inteligencji po 1989 r." we wtorek 25 lutego br. godz. 11.30 ul. Prosta 69 (sala seminaryjna).
Specjalizacja nauczycielska
Uprzejmie informujemy, że Wydział Psychologii i Wydział Pedagogiczny przygotowały zajęcia dla studentów rozpoczynających kształcenie przygotowujące do zawodu nauczyciela. W rejestracji żetonowej dostępne są dwa wykłady:
1) "Psychologia dla nauczycieli" - wykład oferowany w dwóch terminach:
a) poniedziałki, godz. 8.00 - 9.30, ul. Stawki 5/7, aula, prowadząca: dr Joanna Toeplitz (kod: 2500-PED-01)
b) czwartki, godz. 16.30-18.00, ul. Miecznikowa 1, sala 102B, prowadząca: dr hab. Joanna Czarnota-Bojarska ( 2500-PED-02)
2) "Pedagogika dla nauczycieli" - wykład oferowany w dwóch terminach (kod: 2300-PED-PN-W) :
a) piątki, godz. 15.00-16.30, ul. Karowa 18, prowadzący: dr Dobromir Dziewulak
b) wtorki, godz.11.30-13.00, budynek (1216), Pałac Czetwertyńskich, prowadzący – dr hab. Janina Kamińska
Stypendium socjalne
Uprzejmie informujemy, że wnioski o stypendium socjalne na semestr zimowy 2019/2020 można składać jeszcze tylko do 20 lutego 2020 r. Wypełnianie wniosków o przyznanie stypendium na semestr letni jest możliwe od 10 lutego 2020 r.; żeby otrzymać wypłatę stypendium za marzec, należy złożyć wniosek do 20 marca 2020 r.; w kolejnych miesiącach do 20. dnia danego miesiąca (w czerwcu: do 22 czerwca 2020 r.).
Szczegółowe informacje na stronie
Mikro-granty
Przypominamy o możliwości ubiegania się o fundusze na działalność naukową studentów (zob. rozporządzenie Dyrektora Kolegium 5/2019), tzw. “mikro-granty”. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco.
POWI
Uprzejmie informujemy, że 26 lutego (środa) w godz. 16.30-19.30 w sali im. Brudzińskiego (Pałac Kazimierzowski) odbędzie się szkolenie z Podstaw Ochrony Własności Intelektualnej. Przedmiot jest obowiązkowy dla studentów II roku studiów I stopnia w Kolegium MISH.
Studenci Kolegium MISH będą mogli zarejestrować się na zajęcia od 1.02. od godz. 8.00.
Naklejki na ELS
Studenci Kolegium MISH mogą się już zgłaszać po naklejki przedłużające ważność Elektronicznych Legitymacji Studenckich na semestr letni 2019/2020 roku.
Rejestracja na zajęcia prowadzone przez Instytut Historyczny
Instytut Historyczny przypomina o rozpoczynającej się w dniu 29 stycznia rejestracji bezpośredniej na zajęcia dla studentów kierunku Historia oraz Historia i kultura Żydów na semestr letni w roku akademickim 2019/2020.
Dodatkowa tura podpięć
Studenci i studentki UW będą mogli samodzielnie podpinać w USOSweb przedmioty realizowane w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 w terminie od 3 do 19 lutego 2020 r. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.
Wybory 2020 na UW
Wiosną 2020 roku na Uniwersytecie odbędą się m.in. wybory rektora uczelni na kadencję 2020-2024, a także wybory członków Senatu UW. Wcześniej odbędą się wybory członków Kolegium Elektorów, którzy wybiorą rektora. O terminach zebrań wyborczych w poszczególnych okręgach będą informowały właściwe komisje wyborcze.
Informacje na temat terminarza wyborczego, okręgów wyborczych, liczby elektorów reprezentujących poszczególne grupy społeczności akademickiej oraz wszelkich innych kwestii związanych z wyborami publikowane są na bieżąco na stronie:www.uw.edu.pl/wybory-2020-na-uw.
Organizacja pracy sekretariatu MISH 6 lutego
Uprzejmie informujemy, że ze względu na spotkanie wyborcze 6 lutego sekretariat Kolegium MISH będzie wyjątkowo czynny w godz. 11.00- 13.00.
Za utrudnienia przepraszamy.
Zawiadomienie
Informuję, że w dniu 31 stycznia 2020 roku o godzinie 17:00 odbędzie się Zgromadzenie Przedstawicieli Organizacji Studenckich. Zgromadzenie odbędzie się w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Auli B.
Podczas Zgromadzenia przeprowadzone zostaną wybory członków Rady Konsultacyjnej ds. Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zgodnie z §5 pkt. 12 Regulaminu Rady Konsultacyjnej informuję, że każdy z kandydatów na członka Rady zobowiązany jest do przygotowania opatrzonej własnoręcznym podpisem deklaracji programowej, której długość nie powinna przekraczać 3000 znaków oraz jej kopi utrwalonej przy pomocy elektronicznego nośnika danych. Deklarację wraz z jej kopią należy złożyć u Przewodniczącego Rady (sekretariat Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia w Pałacu Kazimierzowskim) nie później niż na 7 dni przed dniem, w którym odbywa się Zgromadzenie.
Do oddania głosu w imieniu uczelnianej organizacji studenckiej uprawniony jest jej prezes lub osoba przez niego upoważniona. Wzór upoważnienia do oddania głosu w imieniu uczelnianej organizacji studenckiej stanowi załącznik do niniejszego zawiadomienia.
Przewodniczący Rady Konsultacyjnej
ds. Studenckiego Ruchu Naukowego UW
dr hab. Jolanta Choińska-Mika, prof. UW
Rekrutacja Erasmus w Instytucie Filozofii
Instytut Filozofii zaprasza na spotkanie informacyjne na temat oferty stypendialnej programu Erasmus (wyjazdy w roku akademickim 2020/21).
Termin: czwartek – 16 stycznia 2020, godz. 18.30 w auli im. Marii Ossowskiej (116).
Z oferty Erasmus IF UW korzystać mogą studenci filozofii (I i II stopień), MISH, MISMaP, doktoranci filozofii oraz studenci programów z zakresu kognitywistyki i bioetyki.
Na spotkaniu będzie można uzyskać informacje o podpisanych umowach dwustronnych, zasadach rekrutacji, wysokości stypendiów.
Studenci MISH oraz MISMaP studiujący także na filozofii mają prawo ubiegać się o stypendia na zasadach równych ze studentami filozofii IF UW.
Informacje dotyczące egzaminów certyfikacyjnych z języków obcych sesja zimowa 2020 r.
Rada Koordynacyjna ds. Certyfikacji Biegłości Językowej uprzejmie przypomina, że :
- rejestracja na egzaminy certyfikacyjne z języków obcych kończy się w dniu 22 stycznia 2020 o godz. 23.59. Po tym terminie nie będzie możliwości zapisania się na egzamin.
- harmonogram części ustnej i pisemnej egzaminów (data, godzina i miejsce) znajduje się pod adresem http://rada.wn.uw.edu.pl/pl/terminy-rejestracji/
- na część ustną egzaminu z języka angielskiego na poziomie B2 obowiązują zapisy przez USOS.
- wszystkie najważniejsze informacji dotyczące sesji znajdują się na stronie Rady Koordynacyjnej ds. Certyfikacji Biegłości Językowej http://rada.wn.uw.edu.pl/pl/
- na platformie COME UW dostępne są dodatkowe materiały szkoleniowe: opisy formatów, przykładowe testy, ćwiczenia językowe (język angielski) https://kampus.come.uw.edu.pl
Gerd Bucerius History Scholarship (Master of Arts)
Call for Applications. Central European University is delighted to announce the establishment of the Gerd Bucerius
History Scholarship, a fully funded program for young scholars passionate about studying the past.
Instrukcja dotycząca podpięć - rok 2019/2020
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat podpięć w bieżącym roku akademickim.
Zarządzenie nr 11
Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z Zarządzeniem nr 11 Dyrektora Kolegium MISH. Jego postanowienia są szczególnie istotne dla studentów, którzy w bieżącym roku akademickim planują egzaminy dyplomowe.
https://dokumenty.uw.edu.pl/dziennik/DMISH/Lists/Dziennik/Attachments/22/DMISH.2019.11.ZD.11.pdf
Olga Tokarczuk odbiera Nobla
Już 10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla. Tego dnia Wydział Psychologii UW zaprasza na spotkanie o 15:15 w auli, by wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie.
Wydarzenie rozpocznie się od warsztatów pt. Olga Tokarczuk w Sztokholmie, a „Profesor Andrews w Warszawie” na Wydziale Psychologii UW – interdyscyplinarne czytanie opowiadania Olgi Tokarczuk*, które poprowadzą Iwona Kołodziejek i Agata Patalas ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.
Ponadto częścią programu będzie KONKURS z nagrodami w postaci książek Olgi Tokarczuk ze świeżo zdobytymi autografami! Wydarzenie zakończy się streamingiem ceremonii wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie.
Przewidziany jest również drobny poczęstunek.
Zapraszamy wszystkich studentów, absolwentów, pracowników i przyjaciół!
*Osoby, które chcą wziąć aktywny udział w wydarzeniu i tym samym zwiększyć swoje szanse na wygraną w konkursie, zachęcamy do zapoznania się z wyżej wspomnianym opowiadaniem – można je przeczytać tu: https://www.tygodnikpowszechny.pl/profesor-andrews-w-warszawie-160666
Rozliczanie dofinansowania
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że wszyscy studenci, którzy otrzymali dofinansowanie w 2019 roku, powinni rozliczyć całą dokumentację finansową najpóźniej do 16 grudnia br.
Memory in Conflict: Winter School - Call for Applications
Call for Applications. Memory in Conflict: Winter School - organized by 'Plurality of Memories in Europe in a Global Perspective' project (4EU+ Alliance). Deadline for Submissions: 06.01.2020
Uniwersytety Europejskie
5 grudnia w godz. od 9.00 do 11.30 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące działań zaplanowanych dla Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Sojuszu 4EU+ oraz projektu „Uniwersytety Europejskie”. Mogą wziąć w nim udział wszyscy członkowie społeczności UW. Więcej infromacji znajduje się pod adresem: https://www.uw.edu.pl/spotkanie-informacyjne-4eu/
Konkurs uzupełniający na wyjazd w ramach projektu KA107/2018
Biuro Współpracy z Zagranicą uprzejmie informuje, że w ramach rekrutacji uzupełniającej pozostało do dyspozycji jeszcze jedno miejsce na wyjazd w semestrze letnim 2019/20 dla studenta lub doktoranta do Uniwersytetu w Tel Awiwie w ramach projektu KA107/2018.
Szczegóły na stronie: http://bwz.uw.edu.pl/konkurs-
Dokumenty należy składać bezpośrednio do BWZ najpóźniej do 05.12.2019 r. do godz. 16.00.
Osoba do kontaktu: Sybilla Marinković Sybilla.Marinkovic@adm.uw.edu.
UWAGA: w konkursie nie mogą uczestniczyć studenci, którzy już mają przyznane stypendium w ramach projektu KA103 na wyjazd w semestrze letnim 2019/20
PhD Funding Opportunities in Russian and East European Studies at the University of Manchester
The School of Arts, Languages and Cultures at the University of Manchester hosts one of the largest and most diverse and dynamic postgraduate communities in the UK, and is committed to financially supporting the best qualified applicants. Each year the School awards over £1,000,000 in studentships and bursaries for postgraduate study. There is a range of awards on offer for both Home/EU and Overseas students at PhD level. The following funding is available to applicants to the PhD programme in Russian and East European Studies:
https://www.alc.manchester.ac.uk/study/postgraduate-research/opportunities/
ARTS AND HUMANITIES RESEARCH COUNCIL (AHRC) DOCTORAL RESEARCH STUDENTSHIPS
The University of Manchester is the lead institution in the AHRC North West Consortium Doctoral Training Partnership. UK and EU students working on cultures, histories and societies of Russia and the countries of East Europe and intending to take a PhD degree are eligible for AHRC funding.
All AHRC applications must be received by Joanne Marsh, Senior Postgraduate Research Administrator, by 17:00 GMT Friday, 7 February 2020 at the following address: phdfunding-salc@manchester.ac.uk
Further information, including the application form, can be found here: http://www.nwcdtp.ac.uk/funding-prospective-students/
Please note that you must submit your online application for a place on Manchester University’s PhD Programme in Russian and East European Studies by Monday, 13 January 2020. This will ensure that you are in receipt of an offer of a place on your chosen PhD programme in advance of the AHRC deadline. For information on how to apply for a PhD programme at the School of Arts, Languages and Cultures please see: http://www.alc.manchester.ac.uk/study/postgraduate-research/applying/
ECONOMIC AND SOCIAL RESEARCH COUNCIL (ESRC) STUDENTSHIPS
The University of Manchester is a member of the ESRC's North West Social Science Doctoral Training Partnership (NWSSDTP). UK and EU students working on cultures, histories and societies of Russia and the countries of East Europe and intending to take a PhD degree (+3) or an MA followed by a PhD (1+3) in the School may be eligible to apply for support from the ESRC. Studentships for projects in Russian and East European Studies are offered under the NWSSDTP’s Language Based Area Studies pathway.
All ESRC applications must be received by Joanne Marsh, Senior Postgraduate Research Administrator, by 17:00 GMT Monday, 3 February 2020 at the following address: phdfunding-salc@manchester.ac.uk
Further information, including the application form, can be found here: https://nwssdtp.ac.uk/how-to-apply/
Please note that you must submit your online application for a place on Manchester University’s PhD in Russian and East European Studies by Monday, 13 January 2020. This will ensure that you are in receipt of an offer of a place on your chosen PhD programme in advance of the ESRC deadline. For information on how to apply for a PhD programme at the School of Arts, Languages and Cultures please see: http://www.alc.manchester.ac.uk/study/postgraduate-research/applying/
Subject to satisfactory progress, the AHRC and ESRC awards will provide:
- Tuition fees at the Home/EU rate
- An annual maintenance stipend of £15,009 (in 2019/20 rate) (not all EU applicants are eligible for the funding of maintenance)
PRESIDENTIAL DOCTORAL SCHOLAR AWARDS
All candidates, including those from overseas, are eligible to apply for the President's Doctoral Scholar (PDS) Competition. PDS studentships cover tuition fees (Home/EU and Overseas), as well as the maintenance grant of £16,009 (in 2019/20 rate).
All PDS applications must be received by the School of Arts, Languages and Cultures by5pm GMT,Friday, 7 February 2020.Please note that you must submit youronline applicationfor a place on your chosen PhD programme byMonday, 13 January 2020.
The information on this type of funding and application guidelines are available on: http://www.presidentsaward.manchester.ac.uk/
FURTHER AWARDS
In addition to Research Council funding and the PDS awards, the School of Arts, Languages and Cultures offers a number of PhD Studentships. These awards are open to both Home/EU and Overseas applicants. They cover students' fees and offer maintenance grants of the same value as the ESRC and the AHRC. For more information on this type of funding and application guidelines please see School Awards for PhD Students: https://www.alc.manchester.ac.uk/study/postgraduate-research/opportunities/
On the availability of supervision in Russian and East European Studies please see:
http://www.alc.manchester.ac.uk/modern-languages/research/postgraduate-research/russian-studies/
For inquiries about the academic side of your application, please contact Professor Vera Tolz (vera.tolz@manchester.ac.uk).
Rejestracja na prace roczne MISH
Uprzejmie informujemy, że właśnie została uruchomiona rejestracja na prace roczne dla MISH. Rejestracja będzie aktywna do 10 czerwca 2020 r.
Wysokość opłat za Elektroniczną Legitymację Studencką
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że wysokość opłat za wydanie legitymacji lub jej duplikatu dla studentów przyjętych od roku akademickiego 2019/2020 określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U.2018 poz.1861 z późn. zm) wynosi 22 zł za wydanie oryginału ELS i 33 zł za wydanie jej duplikatu.
Studentów przyjętych od roku akademickiego 2018/2019 i wcześniej obowiązują dotychczasowe opłaty zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 września 2016 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz.U.2016 poz.1554) czyli za wydanie oryginału ELS – 17 zł, a duplikatu – 25,50 zł.
Należność za ELS należy wpłacać na wyodrębniony rachunek w Banku Millenium S.A.:
Uniwersytet Warszawski
Krakowskie Przedmieście 26/28
56116022020000000076486236
opłata za wydanie legitymacji
Rejestracje w Instytucie Historycznym
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informujemy, że szczegółowe informacje na temat rejestracji na egzamin „Węzłowe problemy cywilizacji starożytnych” oraz rejestracji na objazdy naukowe Instytutu Historycznego znają Państwo na stronach:
- rejestracja na egzamin z historii starożytnej http://www.ihuw.
- rejestracja na objazdy http://www.ihuw.pl/
Elektroniczny plan
Szanowni Państwo!
Pragniemy przypomnieć, że elektroniczny system składania planów służy do składania planów, a nie do konsultowania ich z tutorem. Powinni Państwo najpierw spotkać się z tutorem i ustalić, jakie zajęcia będą Państwo realizować w bieżącym roku akademickim i dopiero po wszystkich ustaleniach wpisać je w plan i przesłać do zatwierdzenia tutorowi.
dr hab. Małgorzata Głowacka -Grajper
Program MOST
Osoby zainteresowane podjęciem studiów w innej Uczelni w semestrze letnim 2019/2020, zobowiązane są zarejestrować się pomiędzy 31 października a 30 listopada 2019 roku w Internetowej Rejestracji Kandydatów MOST (tzw. IRK MOST) na stronie https://most.uka.uw.edu.pl/, wpisać wymagane dane osobowe oraz dane dotyczące studiów, a następnie wydrukować formularz. Z wnioskiem student zobowiązany jest udać się do Prodziekana/Dyrektora/Kierownika ds. studenckich jednostki macierzystej w celu otrzymania pisemnej zgody na udział w Programie MOST.
Po uzupełnieniu wszystkich formalności student zobowiązany jest przekazać wniosek do Koordynatora Programu MOST w Uniwersytecie Warszawskim – Pani Magdaleny Mars (Biuro Spraw Studenckich UW ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Pałac Kazimierzowski, II piętro, pok. 29a) do dnia 4 grudnia 2019 r.
Szkolenie BHP
Uprzejmie informujemy, że wszyscy studenci Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczynający naukę zobowiązani są do zaliczenia przedmiotu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie jest realizowane w formie zajęć prowadzonych za pośrednictwem strony internetowej Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego
Materiały dydaktyczne niezbędne do odbycia szkolenia udostępniono bez ograniczenia czasowego. Szkolenie kończy test składający się z 26 pytań.
Studenci przystępują do rozwiązania testu w terminach:
- 4.11.2019 r. - 9.02.2020
- 28.02.2020 - 05.04.2020
Dodatkowe terminy nie są przewidziane.
W przypadku niezaliczenia szkolenia BHP powtarzanie będzie możliwe w terminie 31.08-15.09 2020 i wiąże się z odpłatnością 200 zł.
Uwaga: studenci, którzy rozpoczynają naukę na drugim kierunku studiów, bądź na innym poziomie kształcenia, a w ramach dotychczasowego kształcenia uczestniczyli i zaliczyli szkolenie BHP w okresie ostatnich czterech lat (nie wcześniej niż w roku ak. 2015/2016), powinni się zgłosić do Pani Niny Zielińskiej w celu przepisania zaliczenia kursu w systemie USOS na rozpoczętym kierunku studiów.
Rzecznik Praw Studenta
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że nową Rzeczniczką Praw Studenta została Pani Katarzyna Wardzyńska. Wraz z nią powołano zespół w składzie:
-Antonina Lewandowska, konsultantka ds. przemocy seksualnej;
-Maciej Bednarski, doradca ds. kontaktów z kadrą;
-Piotr Grabysz, specjalista ds. kampusu Ochota;
-Jan Wieczorek, specjalista ds. kampusu Służew.
Zespół zachęca wszystkie studentki oraz studentów do zgłaszania niepokojących sytuacji, które Państwa dotknęły lub których byli Państwo świadkami.
Strona Rzecznika Praw Studenta
Dyżur prof. dr hab. Marka Wąsowicza
Dyżur prof. Wąsowicza 17 października został odwołany.
Terminarz składania wniosków stypendialnych
Studenci Kolegium MISH mają możliwość składania wniosków o następujące stypendia UW:
Wniosek o stypendium socjalne na semestr zimowy 2019/2020. Wniosek należy złożyć w sekretariacie Kolegium MISH; żeby otrzymać wyrównanie za październik, należy złożyć wniosek do 21 października 2019 r. (w kolejnych miesiącach należy złożyć wniosek do 20. dnia danego miesiąca)
Wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych. Wniosek należy złożyć w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych; żeby otrzymać wyrównanie za październik, należy złożyć wniosek do 21 października 2019 r. (w kolejnych miesiącach należy złożyć wniosek do 20. dnia danego miesiąca);
Wniosek o zapomogę. Wniosek należy złożyć w Biurze Zarządu Samorządu Studentów;
Wniosek o stypendium rektora na rok akademicki 2019/2020. Wniosek należy złożyć w sekretariacie Kolegium MISH. Informacje nt. stypendium publikowane są na tej stronie; termin na złożenie wniosku upływa 25 października 2019 r.
Elektroniczne plany semestralne i roczne
Szanowni Państwo!
W związku z prośbami studentów Kolegium MISH od października 2019 wprowadzamy elektroniczne plany semestralne i roczne. Formularz planu jest dostępny dla studentów pod adresem: https://www.mish.uw.edu.pl/zaloguj (logowanie przez Centralny Serwer Uwierzytelniania - login i hasło jak do USOS).
Wszystkie informacje wymagane w planie będą Państwo wprowadzać w formularzu elektronicznym, potem przesyłać za pomocą naszej aplikacji do zatwierdzenia przez tutora, a następnie do opiekuna roku. Istnieje też możliwość wysłania opiekunowi wersji wstępnej. Będą go mogli zaakceptować lub odrzucić - w takim wypadku konieczne będzie wprowadzenie krótkiego komentarza dotyczącego przyczyn odrzucenia planu. Informacja o akceptacji lub odrzuceniu planu zostanie automatycznie przekazana studentowi.
Wszelkie informacje na temat działania aplikacji znajdą Państwo po zalogowaniu w zakładce "Pomoc".
Od tego roku akademickiego nie będzie już możliwości składania planów w wersji papierowej - wszystkie plany będą składane wyłącznie elektronicznie.
Zwracamy w związku z tym Państwa uwagę na terminy zawarte w "Zasadach studiowania" - składania planów (na semestr zimowy do 31 października, a na semestr letni do 31 marca) oraz ich korekty (do ostatniego dnia zajęć akademickich).
Problemy z działaniem aplikacji proszę zgłaszać na adres rlemp@mish.uw.edu.pl
Nowe wykłady Zakładu Iranistyki
Ethnographic Fieldwork at Borderlands (Iran, Pakistan, Afghanistan) – ZIP
Prowadzący: dr Vahe Boyajian (wykładowca wizytujący)
Język zajęć: angielski
Termin: Wtorek 18.30-20.00, s. 118 Zakład Iranistyki WO
Wykład będzie odbywał się między 3 grudnia 2019 r. a 28 stycznia 2020 r.
7 spotkań – 15h i 2 ECTS – przedmiot z oferty OGUN (z oferty nauk społecznych)
Anthropology of Iran and Afghanistan – ZIP
Prowadzący: dr Vahe Boyajian (wykładowca wizytujący)
Język zajęć: angielski
Termin: Czwartek 16.45-18.15, s. 118 Zakład Iranistyki WO
Wykład będzie odbywał się między 5 grudnia 2019 r. a 30 stycznia 2020 r.
7 spotkań – 15h i 2 ECTS – przedmiot z oferty OGUN (z oferty nauk społecznych)
Dr Vahe Boyajian – iranista i antropolog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem w badaniach terenowych prowadzonych w różnych regionach Bliskiego Wschodu.
O wyborach i obywatelskim obowiązku: wykład prof. Wyrzykowskiego
Samorząd Studentów Kolegium MISH bardzo serdecznie zaprasza na wykład prof. Mirosława Wyrzykowskiego. Spotkanie ma na celu pokazanie znaczenia wyborów w czasie współczesnej demokracji. Wykład odbędzie się w ten czwartek (10.10) o godzinie 17:30, w siedzibie Kolegium MISH (ul. Prosta 69). Po wykładzie przewidziana będzie możliwość dyskusji.
Serdecznie zapraszamy!
Rekomendacje na kierunki limitowane 2019/2020
Na stronie została zamieszczona lista osób, które uzyskały prawo do realizacji minimów programowych na kierunkach limitowanych od roku akademickiego 2019/20.
Dyżur doc. dr Anny Rosner
W dniu dzisiejszym dyżur doc. dr Anny Rosner odbędzie się wyjątkowo w godzinach 13.00-14.00
Zaproszenie na Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na UW
Studencki Komitet Antyfaszystowski, Koło Badań nad Nowym Autorytaryzmem UW i Uniwersytet Zaangażowany zapraszają na Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na Uniwersytecie Warszawskim organizowane wspólnie przez Studencki Komitet Antyfaszystowski, Koło Badań nad Nowym Autorytaryzmem UW i Uniwersytet Zaangażowany.
Obchody odbędą się 4 października 2019 r. o godzinie 13:00 tuż przy bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego na Kampusie Głównym UW (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Szczegółowy program obchodów na stronie
Dni adaptacyjne
Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów rozpoczynających naukę w Kolegium MISH do udziału w dniach adaptacyjnych. W ich trakcie odbędą się spotkania z przedstawicielami następujących jednostek:
Czwartek 26 września
godz. 15 – 16.00 Wydział Prawa i Administracji (kierunek: prawo)
Piątek 27 września
godz. 10.00 - 11.00 Wydział Polonistyki (kierunki: filologia polska, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, kulturoznawstwo – wiedza o kulturze, slawistyka)
godz. 11.00 - 12.00 Wydział Psychologii (kierunek psychologia)
godz. 13.30 - 15.00 Wydział Filozofii i Socjologii (kierunki: filozofia, International Studies in Philosophy, kognitywistka)
Spotkania odbywać się będą w budynku Starego BUW (Kampus Centralny) w Sali 112 (I piętro).
Inauguracja
Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych zaprasza na uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego, która rozpocznie się 26 września (czwartek) o godz. 10.00 w sali im. Brudzińskiego (Pałac Kazimierzowski, Kampus Główny, Krakowskie Przedmieście 26/28).
Wykład inauguracyjny pt."Historyk–polityka–
Zaraz po wykładzie odbędzie się spotkanie z opiekunem I roku studiów I stopnia.
Przewodnik dla nowych studentów
1 października do grona społeczności akademickiej UW dołączą nowi studenci. Z myślą o nich powstała publikacja zawierająca najważniejsze informacje na temat uczelni. Przewodnik dla studentów I roku jest jedną z tegorocznych broszur informacyjnych przygotowanych przez Biuro Prasowe UW.
Przekład i technologie tłumaczeniowe
Uprzejmie informuję i przypominam, że kierunek Lingwistyka stosowana specjalność „Przekład i technologie tłumaczeniowe” prowadzony w Instytucie Lingwistyki Stosowanej jest kierunkiem limitowanym. W związku z tym studenci zainteresowani realizacją minimum programowego na tym kierunku proszeni są o złożenie odnośnego podania (wzór na stronie MISH zakładka „Rekomendacje”) w terminie do 20 września br.
dr Anna Rosner
Rejestracja na zajęcia w Instytucie Historycznym
Szanowni Państwo,
szczegóły dotyczące rejestracji na zajęcia w Instytucie Historycznym znajdą Państwo na stronie:
Trzecia tura kwalifikacji na stypendia Erasmus
Uprzejmie informujemy, została otwarta trzecia ogólnouniwersytecka tura kwalifikacji na stypendia Erasmusowe – wyjazdy na studia (SMS) w semestrze letnim 2019/2020. Informacja o zasadach została opublikowana na stronie BWZ: http://bwz.uw.edu.pl/. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.
Szczegółowych informacji udziela też pracowniczka BWZ p. Monika Satała: monika.satala@adm.uw.edu.pl; tel. 55 20 818.
Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2019/2020
Szanowni Państwo!
Zostały ogłoszone nowe zasady ubiegania się o stypendium ministra:
- student nie składa wniosku wraz z załącznikami w formie papierowej,
- od roku akademickiego 2019/2020 student powinien przesłać na adres mailowy pracownika wyznaczonego przez kierownika jednostki:
- osobno wniosek (opisany jako „wniosek stypmin skrótuczelnia_nazwisko imię.PDF”),
- osobno załącznik ze skanem oświadczenia (opisany jako „wniosek stypmin skrótuczelnia nazwisko imię – oswiadczenie.PDF”),
- osobno załącznik z dokumentami potwierdzającymi osiągnięcia (opisany jako „wniosek stypmin skrótuczelnia nazwisko imię – zalaczniki.PDF”).
Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków znajdą Państwo pod adresem: https://www.gov.pl/
Wnioski o przyznanie stypendium należy składać wyłącznie w formie elektronicznej na adres: mish@mish.uw.edu.pl do dnia 30 września 2019. Wnioski te zostaną następnie przekazane opiekunom poszczególnych lat do sprawdzenie. W razie wątpliwości, opiekunowie będą się z Państwem kontaktować.
Prosimy o terminowe przesyłanie wniosków, gdyż w nieprzekraczalnym terminie 11 października muszą zostać przekazane do Rektoratu po uprzednim zaakceptowaniu i podpisaniu przez Dyrektora Kolegium MISH.
Psychologia w ramach MISH - szkolenie dla nowych studentów
Wydział Psychologii UW na początku września zorganizuje szkolenie dla nowych studentów z zasad rejestracji w USOS. Szkolenie odbędzie się 5.09.2019 w godz. 14:00-16:00 i zostanie powtórzone w godz. 16:00-18:00 w Auli na Wydziale Psychologii (ul. Stawki 5/7).
Serdecznie zapraszamy do udziału nowych studentów MISH, którzy będą chcieli korzystać z zajęć i kursów prowadzonych przez Wydział Psychologii.
Rekomendacje na kierunku Prawo
Uprzejmie informuję, że zamieszczona została lista osób, które uzyskały prawo do realizacji minimum programowego na kierunku Prawo na WPiA UW od roku akademickiego 2019/20. Podania rozpatrywane były zgodnie z zasadami przyjętymi wspólnie z Samorządem Studentów MISH. Wszystkim Studentkom i Studentom serdeczne gratuluję.
Wkrótce zostaną Państwo dopisani do systemu USOS WPiA. Proszę pamiętać o harmonogramie zapisów na zajęcia, który obowiązuje Państwa tak jak wszystkich studentów Wydziału.
doc. dr Anna Rosner
Dyżur
Dr Ilona Szewczyk odwołuje swój dyżur planowany na 25 lipca. Dodatkowy dyżur odbędzie się 23 lipca w godz. 9.45-11.15 w Kolegium MISH.
PERSPECTIVES FRANCOPHONES
Interdyscyplinarne Koło Naukowe "Filorom" Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na III Studencką Ogólnopolską Konferencję Naukową PERSPECTIVES FRANCOPHONES. Szczegóły na stronie.
Szkoła letnia prawa izraelskiego
Szkoła letnia prawa izraelskiego
Termin: 9–18.09.2019:
Czas trwania: 36 godzin (4-6 godzin zajęć dziennie),
zaliczenie: ocena oraz 6 ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich (OG) oraz certyfikat ukończenia kursu
http://urbanik.bio.wpia.uw.edu.pl/summer-school-in-israeli-law-2019/
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w II edycji Szkoły Letniej Prawa Izraelskiego organizowanej we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Telawiwie.
Program na na celu przybliżenie unikatowego, mieszkanego porządku prawnego współczesnego Izraela.
Do zdobycia 6 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich oraz dyplom ukończenia Szkoły: po zaliczeniu pisemnego egzaminu końcowego.
Program adresowany jest do studentów (od 4 semestru) i doktorantów UW, zwłaszcza prawa, MISH, Zarządzania, historii, studiów judaistycznych: za odpłatnością 100 zł; dla osób z zewnątrz odpłatność wynosi 300 zł.
Pytania oraz zgłoszenia w formie listu motywacyjnego (do 1800 znaków) oraz krótkiego cv zawierającego informacje o dotychczasowych osiągnięciach akademickich (oba dokumenty w języku ang.). proszę wysyłać proszę do 29 lipca na adres kuba@adm.uw.edu.pl. Wymagania znajomość języka angielskiego na poziomie b2.
Mikro-granty 2018/2019
Uprzejmie informujemy, że w związku wyczerpaniem tegorocznych środków, program mikro-grantów ulega zawieszeniu do jesieni. W tej chwili Kolegium rozstrzygam tylko wnioski już zgłoszone przez wnioskodawców.
Wakacyjna przerwa
Uprzejmie informujemy, że sekretariat Kolegium MISH w dniach od 7 do 30 sierpnia będzie nieczynny dla studentów.
Praktyki w UOTT
Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii zaprasza na spotkania informacyjne w sprawie praktyk studenckich w UOTT w dniach 11.07.2019 r. lub 18.07.2019 r. o godz. 16:00 w s. 1.109 w UOTT UW (budynek CNBCh UW, ul. Żwirki i Wigury 101).
Szczegóły w załączniku Praktyki_studenckie_i staże UOTT_2019.pdf
Uprzejmie informujemy, że 21 czerwca br. sekretariat Kolegium MISH będzie nieczynny.
Akademiki 2019/2020
Uprzejmie informujmy, że 5 czerwca br. została uruchomiona tura składania wniosków o miejsce w domu studenta na rok akademicki 2019/2020.
Studenci Kolegium MISH, którzy chcą ubiegać się o miejsce w domu studenta, proszeni są o wypełnienie wniosku w USOSweb, wydrukowanie go, podpisanie i złożenie w sekretariacie Kolegium do 2 lipca br.
Rejestracja na zajęcia w Kolegium "Artes Liberales"
Kolegium "Artes Liberales" informuje, że najbliższa rejestracja będzie podzielona na trzy tury.
I tura – dedykowana tylko dla studentów Kolegium "Artes Liberales"; rozpocznie się 10.06.2019 o godz. 12:00 a zakończy się 24.06.2019 o godz. 23:59.
II tura – dla wszystkich uprawnionych studentów Wydziału „Artes Liberales” (AL, AZ, FN, CŚ) oraz MISH i MSMaP; rozpocznie się 28.06.2019 o godz. 21:00 a zakończy się 22.07.2019 o godz. 23:59.
III tura – dla wszystkich uprawnionych studentów Wydziału „Artes Liberales” (AL, AZ, FN, CŚ) oraz MISH i MSMaP; rozpocznie się 01.09.2019 o godz. 21:00 a zakończy się 14.10.2019 o godz. 23:59
Po zakończonej rejestracji, w terminach od 15.10.2019 do 20.10.2019, możliwe będzie składanie podań o dopisanie do zajęć (w ramach wolnych miejsc). Podania, wyłącznie w formie wypełnionych formularzy rejestracji dodatkowej, prosimy przesyłać na adres: Kolegium@al.uw.edu.pl
Odpowiednie formularze dostępne są na stronie: clas.al.uw.edu.pl/dla-studentow/wazne-dokumenty
Od 15.10.2019 r. , godz. 21:00 zostanie również uruchomione wyrejestrowanie (3700-19-AL-W), dzięki któremu będzie można WYPISAĆ SIĘ Z ZAJĘĆ. Tura potrwa do 20.10.2019 r. do godziny 23:59.
Uwaga! Studenci MISH z rekomendacją na artes liberales, którzy nie znaleźli się na liście uprawnionych do rejestracji (w II turze), proszeni są o złożenie, w sekretariacie Kolegium "Artes Liberales", podania o zarejestrowanie na zajęcia.
Język i tożsamość
Instytut Romanistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pod tytułem „Język i tożsamość”, która odbędzie się 25 czerwca 2019 r. na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Szczegóły znajdą Państwo na stronie: http://unikonferencje.pl/konferencja/10574-ogolnopolska-konferencja-naukowa-jezyk-i-tozsamosc
Projekt Statutu UW
Prezentujemy „Projekt Statutu UW”, który będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja. Dokument uwzględnia uwagi zgłoszone przez społeczność akademicką.
Projekt dostępny jest na stronie: www.uw.edu.pl/projekt-statutu-uw. Znaleźć tam można również listę nadesłanych komentarzy oraz list rektora UW prof. Marcina Pałysa w sprawie najważniejszych zmian w projekcie.
Propozycje postanowień Statutu UW
Zapraszamy wszystkich członków społeczności akademickiej UW – pracowników, doktorantów i studentów – do zapoznania się z dokumentem „Propozycje postanowień Statutu Uniwersytetu Warszawskiego – aktualny stan prac Zespołu rektorskiego ds. przygotowania projektu statutu UW”. Uwagi można przesyłać do 25 kwietnia, wypełniając formularz.
Dokument będzie przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Senatu UW. Na podstawie wyników tej dyskusji oraz nadesłanych uwag opracowany zostanie „Projekt Statutu UW”. Zostanie on przedstawiony Senatowi 8 maja. Wtedy rozpocznie się jego pierwsze czytanie, które trwać będzie na kolejnych majowych posiedzeniach. Projekt zostanie także przedłożony do zaopiniowania Radzie uczelni oraz związkom zawodowym. Drugie czytanie projektu – który uwzględniałby zmiany wynikające z pierwszego czytania – zaplanowane jest w czerwcu. Nowy statut – zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce – powinien wejść w życie 1 października 2019 r.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.uw.edu.pl/propozycje-postanowien-statutu-uw
Zaproszenie
Zakład Filozofii Polityki ISP PAN oraz Redakcja pisma Civitas. Studia z filozofii polityki
zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej:
TEOLOGIA POLITYCZNA, KRYZYS ORAZ NARODZINY POLITYCZNOŚCI
Sympozjum odbędzie się 29 czerwca 2019 w budynku IPN ul. Marszałkowska 21/25 Warszawa.
Zaproszenie. teologia polityczna cfp.pdf
15 lat Polski w Unii Europejskiej
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Instytut in.europa serdecznie zapraszają na prezentację raportu "15 lat Polski w Unii Europejskiej", dotyczącego zagadnień, które mają kluczowe znaczenie dla twórczego myślenia o wyzwaniach naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Prezentacja raportu z udziałem jego autorów odbędzie się 15 kwietnia 2019 roku o godz. 9:00 w Auli Starego BUW-u (Kampus Główny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa).
Publikacja objęta jest Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.
Szczegóły na stronie
Elite Graduate Program for East European Studies
Szanowni Państwo,
polecamy Państwa uwadze czterosemestralny program "Elite Graduate Program for East European Studies" prowadzony przez uczelnie w Monachium i Ratyzbonie.
Termin składania dokumentów: 14 czerwca 2019 r.
Szczegółowe informacje na stronie
MISH dla Maturzystów
Kolegium MISH serdecznie zaprasza na drugi wykład z cyklu "MISH dla Maturzystów" pt. „W poszukiwaniu dwunastego wielbłąda, czyli o sztuce interpretacji prawa". Tym razem spotkanie będzie poświęcone naukom prawnym, a poprowadzi je dr Krzysztof J. Kaleta.
Szczegóły na stronie.
Studencka działalność naukowa
Zapraszamy do zapoznania się z systemem grantów naukowych dla studentów Kolegium MISH
Rejestracja na objazdy naukowe w Instytucie Historycznym
Uprzejmie informujemy, że 3 kwietnia w Instytucie Historycznym rozpocznie się rejestracja na objazdy naukowe dla I i II roku studiów licencjackich. Szczegóły na stronie
Granty naukowe - wyniki
Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z wynikami trzeciej edycji konkursu na granty naukowe Kolegium MISH. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Rekomendacje
Szanowni Państwo, Studentki i Studenci zainteresowani realizacją minimów programowych w jednostkach i na wydziałach wymagających rekomendacji.
Uprzejmie informuję, że:
- termin składania podań o rekomendację do realizacji minimum programowego na kierunku „Prawo” wyznaczony został na 19 lipca 2019. Ci z Państwa, którzy otrzymają rekomendację, zostaną dopisani do rejestracji w USOS WPiA jeszcze w sierpniu i będą mogli brać udział w zapisach na zajęcia na rok akademicki 2019/20. W związku z lipcowym terminem składania podań wyjątkowo nie jest konieczne rozliczenie roku 2018/19, ale wymagane jest zaliczenie wszystkich przedmiotów z minimum na WPiA i wypełnienie innych wymagań wskazanych w kwestionariuszu podania (https://www.mish.uw.edu.pl/rekomendacje).
- Podania o rekomendację na inne kierunki limitowane:
- I stopnia należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 20 września 2019 r. W tym wypadku wymagane jest rozliczenie roku. z wyjątkiem kierunku Filologia Angielska (Wydział Neofilologii), gdzie ze względu na kalendarz zapisów na zajęcia termin składania podań upływa 13 września 2019 r.
- II stopnia należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 25 września 2019 z wyjątkiem kierunku Filologia Angielska (Wydział Neofilologii), gdzie ze względu na kalendarz zapisów na zajęcia termin składania podań upływa 13 września 2019 r.
Podania o rekomendację należy składać wyłącznie w formie papierowej (nie należy przesyłać podania i załączników w formie elektronicznej).
z- ca Dyrektora MISH dr Anna Rosner
MISH dla Maturzystów
Kolegium MISH serdecznie zaprasza na cykl wykładów "MISH dla Maturzystów". Wykład inaugurujący pt. "Czy to źle, że Jasiek zgubił złoty róg, czyli jak nie zdać matury z polskiego i nie dostać się na MISH?" odbędzie się 27 marca o godz. 17.00 w siedzibie Kolegium MISH (ul. Prosta 69, II piętro, sala 222). Wykład poprowadzi doktor Michał Mizera. Wstęp wolny.
Wesele. Arcydramat narodowy. Wszyscy czytali. Wszyscy wiedzą, o czym jest. Czy na pewno? Czy nie ma w tekście Wesela miejsc zagadkowych? Niepokojących, drażniących, może nudnych, które przebiegamy szybko wzrokiem podczas lektury? Zastanowimy się, co oznaczają duchy i ile ich w rzeczywistości jest, skąd tak dużo diabłów w Weselu (co chwila się o nich mówi!), czym mógł inspirować się Wyspiański, pisząc Wesele. I co stałoby się, gdyby jasiek nie zgubił złotego rogu.
Zaproszenie
Samorząd Studentów Kolegium MISH serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Sprzeczności w humanistyce", która odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia 2019 roku na Uniwersytecie Warszawskim.
Podpięcia
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że od 8-24 lutego 2019 r. będzie uruchomiona specjalna tura podpięć dla przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji.
Europa na rozdrożu
Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza na zajęcia w ramach cyklu Master Class, które poprowadzi Prof. Jan Zielonka (University of Oxford, St. Antonys College). Seminarium Europa na rozdrożu składa się z 5 spotkań.
Tematyka spotkań:
1) Wzrost i upadek liberalnej Europy;
2) Nowa geografia polityczna w Europie;
3) Kontekst światowych imperiów: UE, USA, Rosja i Chiny;
4) Teorie integracji i dezintegracji europejskiej;
5) Polska w Europie, Europa w Polsce.
Spotkania będą się odbywać w dniach 8, 11-14 marca o g. 15.00-16.30 w siedzibie Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych, ul. Prosta 69 (metro: Rondo Daszyńskiego).
Seminarium: 10 godz. (2 ECTS).
Zaliczenie: esej (wypowiedź pisemna) na temat związany z wykładami (do 3600 znaków).
Zajęcia będą się odbywać w jęz. polskim.
Rejestracja na seminarium rozpocznie się 6 lutego 2019 r. Osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres a.onyszczuk@mish.uw.edu.pl. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, nr albumu oraz nazwę jednostki macierzystej. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zapisane na zajęcia otrzymają potwierdzenie drogą mailową.
Szkolenie POWI
Uprzejmie informujemy, że szkolenie z Podstaw Ochrony Własności Intelektualnej dla studentów MISH odbędzie się 1 marca br. w sali im. Adama Mickiewicza (Auditorium Maximum) w godz. 16.30 - 19.30.
Szkolenie jest obowiązkowe dla studentów II roku studiów I stopnia (lub jednolitych) Kolegium MISH.
Rekrutacja Erasmus na rok ak. 2019/2020 w Instytucie Filozofii
Informacje szczegółowe o rekrutację na program Erasmus w Instytucie Filozofii na rok ak. 2019/2020 można znaleźć pod adresem https://filozofia.uw.edu.pl/studia-i-i-ii-stopnia/erasmus/rekrutacja-2019-2020/
Zarządzenie nr 135 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
Szkolenie BHP
Uprzejmie informujemy, że szkolenie BHP dla studentów rozpoczynających naukę w roku ak. 2018/2019 będzie przeprowadzone za pośrednictwem strony internetowej Centrum Kompetencji Cyfrowych UW (dawne COME).
Program szkolenia oraz test będą dostępne na stronie CKC UW (COME) od 2 listopada 2018 r. do 8 lutego 2019 r.
Termin poprawkowy od 1. marca do 7. marca 2019 r.
Dodatkowe terminy nie zostały przewidziane.
UWAGA: studenci I roku studiów II stopnia, którzy zrealizowali szkolenie BHP na studiach I stopnia przed rokiem ak. 2014/2015, mają obowiązek ponownej realizacji szkolenia! Osoby, których to dotyczy, prosimy o kontakt mailowy z sekretariatem.
Strona główna